Marszałek Sejmu spotkała się z prezydentem Estonii

19
marzec
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W obecnej sytuacji niezwykle ważna jest międzynarodowa solidarność w sprawie Ukrainy – podkreśliła marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas spotkania z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem. Pomoc dla naszego wschodniego sąsiada, zmieniająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie i ostatnie wydarzenia związane z Krymem to główne tematy rozmów przedstawicieli najwyższych władz Polski i Estonii.

Chcemy, aby Ukraina zachowała integralność terytorialną i weszła na drogę reform, które są jej tak bardzo potrzebne – zaznaczyła Ewa Kopacz. Zapewniła też o gotowości polskiego parlamentu do udzielenia eksperckiej pomocy Ukrainie w takich jak obszarach jak np. reformowanie wymiaru sprawiedliwości. Także prezydent Estonii zwrócił uwagę na konieczność podjęcia wszelkich możliwych działań, aby pomóc Ukrainie w we wdrażaniu reform koniecznych do zbliżenia z Unią Europejską.

Politycy zgodzili się co do oceny sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa w regionie. Marszałek Sejmu wyraziła głębokie zaniepokojenie rozwojem wydarzeń na Krymie oraz działaniami Rosji, które świadczą o „zamknięciu oczu” na zmiany, które zaszły po rozpadzie ZSRR, skutkujące powstaniem suwerennych i niezależnych państw prowadzących własną politykę. – Wkraczamy w nową epokę, jeśli chodzi o sytuację międzynarodową – ocenił prezydent Ilves, wskazując na potrzebę przekierowania uwagi NATO na obronę państw członkowskich tej organizacji. Odnosząc się do kwestii Krymu, prezydent mówił, że doszło do złamania wszelkich zasad i pogwałcenia prawa międzynarodowego.

Politycy zwrócili uwagę na dynamicznie rozwijające się stosunki polsko-estońskie i ich długoletnią tradycję. – Nasza przyjaźń jest podparta partnerstwem w ramach struktur międzynarodowych, m.in. na forum ONZ i Unii Europejskiej – powiedziała marszałek Sejmu. Ewa Kopacz zwróciła uwagę, że Polska i Estonia podobnie oceniają wydarzenia międzynarodowe, wyrażając nadzieję, że będzie tak również w przyszłości. Marszałek Sejmu i prezydent Estonii poruszyli też kwestię współpracy regionalnej na rzecz rozwoju sieci transportowej w regionie, w szczególności poprzez realizację projektu Rail Baltica.

Pogłębienie współpracy między parlamentami Polski i Estonii było również tematem rozmów Ewy Kopacz i Toomasa Hendrika Ilvesa. Jak oceniła marszałek Sejmu, polsko-estońskie kontakty parlamentarne rozwijają się intensywnie na różnych poziomach –  począwszy od wzajemnych wizyt na szczeblu szefów Izb poprzez współpracę komisji branżowych, aż po działalność grup przyjaźni funkcjonujących w polskim i estońskim parlamencie. Tradycja tworzenia Polsko-Estońskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie sięga 1989 r.

Marszałek Sejmu i prezydent Estonii podkreślili także łączącą oba kraje wspólnotę losów historycznych. Ewa Kopacz złożyła na ręce prezydenta Ilvesa podziękowania za inicjatywę estońskich działaczy społecznych oraz parlamentarzystów dotyczącą upamiętnienia Polaków – wojskowych i mężów stanu uhonorowanych w okresie międzywojennym estońskim Krzyżem Wolności. Specjalna tablica pamiątkowa poświęcona naszym rodakom ma zostać umieszczona w kościele w miejscowości Tori jeszcze w tym roku.

Przejawem dbałości o wspólną historię są także intensywne kontakty między polskimi i estońskimi archiwami państwowymi, które w zeszłym roku podpisały porozumienie o współpracy. Marszałek Sejmu i prezydent Estonii wyrazili zadowolenie ze wspólnie realizowanego projektu skanowania akt polskich studentów z Uniwersytetu w Dorpacie, w ramach którego Archiwum Narodowe Estonii wykonało już 55 tys. kopii cyfrowych z akt personalnych studentów polskich z XIX w.

Ewa Kopacz podziękowała też za symboliczny gest, jakim ma być czwartkowa wizyta prezydenta Estonii w Gdańsku, podczas której m.in. uczci on pamięć stoczniowców poległych w 1970 r. Jak przypomniała marszałek Sejmu, w tym szczególnym, jubileuszowym roku Polska świętuje 25-lecie wolności – 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.