Miller nie zgadza się z wyrokiem ETPC i kolejny raz zaprzecza, że w Polsce istniały więzienia CIA
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w ten sposób uznając za zasadne skargi Palestyńczyka i Saudyjczyka. Miller uważa, że współpraca z CIA zapewniła polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo.
– Decyzja Trybunału w Strasburgu jest niesprawiedliwa i niemoralna. Opiera się na plotkach i pomówieniach; stawia prawa morderców wyżej niż prawa ofiar – stwierdził podczas konferencji prasowej Leszek Miller. W czasie kiedy obecny lider lewicy był premierem miały w Polsce funkcjonować tajne więzienia CIA. Miller kolejny raz zaprzeczył, że tak było. – Mam nadzieję, że nasze władze nie wypłacą odszkodowań. (…) Zupełnym kuriozum jest oczekiwanie, że Polska wypłaci terrorystom prawie milion złotych. Nie powinniśmy tego robić, bo te pieniądze mogłyby zasilić konta terrorystów – przekonywał szef SLD. – Na ile Trybunał wyceni w takim razie cierpienie i śmierć tysięcy ludzi, którzy ginęli w atakach w Nowym Jorku, Madrycie, Londynie? – zastanawiał się Miller. Ponadto podkreślił, że współpraca w zakresie obronności z USA zapewniła Polakom bezpieczeństwo. – Dzięki temu nasze społeczeństwo mogło normalnie żyć, rozwijać się. Skutecznie korzystaliśmy z parasola antyterrorystycznego – twierdził szef Sojuszu.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a polskie śledztwo jest nieefektywne. W ten sposób ustosunkował się do skargi złożonej przez Palestyńczyka Abu Zubajdę oraz Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że od 2002 do 2003 r. byli – za przyzwoleniem polskich władz – przetrzymywani przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie mieli być torturowani. Ponadto Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że „wyłączoną odpowiedzialność” za przesłuchania i tortury w ośrodku w Starych Kiejkutach ponosi CIA. Jednocześnie Trybunał uznał, że Polska wiedziała jakie działania prowadzi CIA na jej terytorium oraz współpracowała z Amerykanami w przygotowaniu tych działań oraz ich wykonywaniu.
Rzecznik MSZ uznał orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczące więzień CIA za przedwczesne. Nie wykluczył również, że Polska zaskarży wyrok.