Minister finansów przedstawił w Sejmie założenia ustawy budżetowej

11
październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicepremier podkreślił, że głównym celem polityki budżetowej rządu jest wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych.

Omawiając wydatki na służbę zdrowia w 2018 r. wicepremier powiedział: – W ciągu najbliższego roku wzrost wydatków na służbę zdrowia będzie taki, jakiego nie było przez poprzednie 28 lat: 5,8 mld. To wzrost o ponad 10 mld zł w ciągu dwóch lat – nigdy nie było takiego wzrostu. Zapowiedział również głębokie doinwestowanie w sprzęt medyczny, skrócenie kolejek w zakresie świadczenia usług takich jak endoprotezy, zaćmy, ale również zwiększenie wydatków na takie dziedziny służby zdrowia jak onkologia, chirurgia czy chirurgia dziecięca. – Będziemy sukcesywnie podnosić wydatki na ochronę zdrowia – powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił również, że na przyszły rok przeznaczono 81 mln zł dodatkowych środków na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów. Szef Ministerstwa Rozwoju i Finansów podkreślił, że kolejna część, której poświęcony jest projekt budżetu na przyszły rok to cele społeczne, które jak powiedział – są wizytówką Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier zapowiedział tym samym powiększenie kwoty przeznaczonej na program 500+ o ok. 2 mld zł.

W projekcie budżetu 2018 r. przewiduje się również zwiększenie wydatków m.in. na leki dla seniorów czy ubezpieczenia rolnicze.

Omawiając wydatki na zbrojenia Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podniesiono środki przeznaczone na obronę narodową o 4 mld zł, dzięki czemu – jak podkreślał wicepremier – Polska zalicza się do piątki z 29 krajów NATO, które wypełniają cel co najmniej 2% wydatków na obronę narodową.

Wicepremier podkreślił także, że rząd uszczelnił system podatkowy i zapowiedział, że CIT wzrośnie o 12-13%, natomiast VAT o 25 mld.