Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polityki zagranicznej
– Główne cele polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się – dążymy do jak najsilniejszego zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich, wykorzystując je do utrwalania naszego bezpieczeństwa i zapewnienia krajowi właściwych warunków rozwoju – poinformował szef dyplomacji.
– Mój poprzednik, pan marszałek Radosław Sikorski pozostawił polską politykę zagraniczną w dobrej kondycji – podkreślił szef MSZ. Jak zaznaczył dyplomacja to dziś zarządzanie niestabilnością. Schetyna mówił, że okoliczności, z którymi mamy do czynienia wokół naszych granic i wokół granic Europy, są wyjątkowe.
Minister zapowiedział, że Polska położy większy nacisk na globalny, pozaeuropejski wymiar polityki zagranicznej, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej. – To kluczowe, bo w perspektywie roku 2020, gdy zapewne przestaniemy być beneficjentem funduszy unijnych, musimy znaleźć nowe szanse dla polskiej gospodarki, nowe rynki zbytu dla polskich towarów i usług, by powstawały nowe miejsca pracy i udało się utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego – zaznaczył. Schetyna podkreślił też, że obecnie na świecie pojawia się wiele sytuacji kryzysowych w sferze gospodarki, polityki i obronności.
Szef MSZ przypomniał, że 2014 rok jest dla Polski rokiem wielkiej dumy m.in. z powodu 25 lat odzyskania suwerenności, piętnastu lat przynależności do NATO i dziesięciu lat członkostwa w Unii Europejskiej.
Schetyna zaznaczył też, że wydarzenia ostatnich miesięcy potwierdziły, że Polska podjęła dobrą decyzję przystępując do struktur NATO i Unii Europejskiej. – Polska będzie nadal wzmacniać pozycję w silnym NATO i w silnej Unii Europejskiej. Nasz status już jest mocny – podkreślił minister.
Szef MSZ mówił też, że rok 2014 zapisze się w historii jako czas, gdy za sprawą Rosji zakwestionowany został ład międzynarodowy w Europie ukształtowany po zimnej wojnie. – Podważono zasady nienaruszalności granic, niestosowania siły w sporach międzynarodowych, suwerenności państw – zaznaczał.
Szef dyplomacji podkreślał, że Polska jest jednak bezpieczna dzięki członkostwu w NATO i modernizacji sił zbrojnych. – Naszym najważniejszym celem w ramach sojuszu północnoatlantyckiego jest wdrażanie Planu Gotowości Sojuszu z Newport – powiedział. – Bezpieczeństwo Europy jest jedno i niepodzielne. Gotowi jesteśmy umacniać je wspólnie z naszymi sojusznikami – dodał. Minister zaznaczył też, że Europa w XXI w. zasługuje na pokój. Schetyna zadeklarował, że będzie dążył też do pogłębienia współpracy obronnej z USA. Szef MSZ zapewniał też, że Polska będzie przywiązywać dużą wagę do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Liczymy, że zapowiedziany na 2015 r. szczyt z udziałem prezydentów Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec doda jeszcze więcej wigoru współpracy weimarskiej – mówił Schetyna. Minister zaznaczył też, że ważna będzie współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa z państwami bałtyckimi.
Minister mówił też, o niewykorzystanym potencjale unijnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w regionach graniczących z Europą. – Polska poczuwa się do współodpowiedzialności za bezpieczeństwo europejskie. Nie będziemy przymykać oczu na płynące z Południa zagrożenie terroryzmem, katastrofami humanitarnymi, zakłóceniem dostaw surowców energetycznych, aktami prześladowań i zbrodni wojennych w stosunku do mniejszości religijnych i etnicznych – podkreślał.
Minister Schetyna poinformował też parlamentarzystów, że w przyszłym roku będzie zabiegał o zwiększenie środków na pomoc dla Ukrainy. – Nasze stanowisko w sprawie bezwzględnego poszanowania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy pozostaje niezmienne i zdecydowane – dodał. Schetyna mówił o relacjach z Rosją – Będziemy dążyć do utrzymania współpracy tam, gdzie jest ona możliwa – powiedział. – Nasza aktywność będzie wpisywać się w szerszą strategię Unii Europejskiej. Działając wspólnie z pozostałymi 27 państwami członkowskimi, możemy osiągnąć więcej – mówił minister.
Szef MSZ podkreślał również, że z obecnością Polski w Unii Europejskiej wiąże się także bezpieczeństwo energetyczne. – Z satysfakcją przyjmuję fakt, że polska koncepcja unii energetycznej, która wzmacnia bezpieczeństwo Polski i pozostałych państw członkowskich, jest dziś jednym z priorytetów nowej Komisji Europejskiej – dodał Schetyna.
Minister wyraził zadowolenie, że obecna perspektywa finansowa UE pozwoli na realizację nowych projektów modernizacyjnych i podniesie poziom życia Polaków. – Wymiernym tego wskaźnikiem będzie rosnący polski PKB na jednego mieszkańca – podkreślił Schetyna.
Szef MSZ wspominał także o priorytetach polskiej polityki zagranicznej. – Należą do nich niezmiennie dobre relacje z Niemcami, a także z Francją. Pogłębiamy współpracę z pozostałymi krajami unijnej Wielkiej Szóstki, m.in. w formule mechanizmów konsultacyjnych z Wielką Brytanią, Włochami i Hiszpanią – nadmienił.
Po wystąpieniu ministra Grzegorza Schetyny Sejm przeprowadził dyskusję, w trakcie której zgłoszone zostały wnioski o odrzucenie informacji. Ostatecznie jednak informacja została przyjęta, za jej odrzuceniem głosowało 163 posłów, przeciw było 245, a 33 wstrzymało się od głosu. Wystąpieniu szefa dyplomacji przysłuchiwali się m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz oraz członkowie Rady Ministrów.