Minister Waszczykowski w USA o dalszej dywersyfikacji dostaw energii do Polski

18
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Houston w Teksasie z przedstawicielami amerykańskiego potentata energetycznego ExxonMobil oraz eksportera skroplonego gazu – firmy Cheniere Energy. 

 

– Wizyta w firmie ExxonMobil jest kolejnym dowodem, że poważnie traktujemy po pierwsze dywersyfikację dostaw gazu do Polski, ale również dywersyfikację polityki energetycznej, a po drugie poważnie traktujemy inicjatywę Trójmorza, którą rzeczywiście chcielibyśmy zrealizować w taki sposób, aby ona przyniosła rzeczywiste zmiany w naszej części Europy, czyli uniezależnienie się od niewiarygodnych źródeł dostaw energii, które mogą być motywowane w polityczny sposób – powiedział minister Waszczykowski w kontekście prowadzonych obecnie w Stanach Zjednoczonych rozmów o dalszej dywersyfikacji dostaw energii do Polski.

Minister Witold Waszczykowski odwiedził położoną na dalekich przedmieściach Houston siedzibę korporacyjną ExxonMobil. W supernowoczesnym kompleksie biurowym zbudowanym ze szkła i stali szef polskiej dyplomacji rozmawiał o uniezależnieniu Polski od dostaw energii z Rosji oraz o współpracy energetycznej w ramach inicjatywy Trójmorza.

– Otwieramy drogę do dużego obszaru w Europie ponieważ ta inicjatywa łączy 12 państw a zainteresowanie jest większe. To jest duży region odbiorców – podkreślił minister zwracając uwagę, że Exxon należy do najpotężniejszych graczy na rynku energii.

Towarzyszący ministrowi Waszczykowskiemu prezes polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak powiedział, że rozmowy z ExxonMobil dotyczą między innymi kwestii dostępu do złóż gazu na Morzu Północnym, które znajdują się w dyspozycji tego koncernu.

Minister Witold Waszczykowski wraz z prezesem PGNiG spotkali się także z przedstawicielami firmy Chenier, która eksportuje do Polski skroplony gaz LNG.