Morawiecki mówił o potencjale państw V4 w dziedzinie innowacyjności

29
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicepremier podkreślił, że sukces gospodarczy, szczególnie innowacyjnych gospodarek wynikał ze wsparcia państwa i apelował o współpracę w ramach V4 w celu uzyskania efektu skali.

 

Wicepremier minister rozwoju i finansów otworzył Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit”, który towarzyszył odbywającemu się w Warszawie szczytowi V4.

 – Przecież to można włożyć między bajki, że kraje, które dzisiaj odniosły znakomity sukces, zwłaszcza w innowacyjności jak Korea, Japonia, Niemcy, czy Francja, że rozwijały się na zasadzie neoliberalnego spontanicznego wzrostu gospodarczego. Wiemy doskonale, że były wspierane cały czas, ogromnym wysiłkiem państwa, wysiłkiem regulacyjnym, wysiłkiem legislacyjnym, kapitałowym, finansowym – mówił Morawiecki.

Wicepremier podkreślił również jak ważne dla rozwoju gospodarczego państw V4 w ostatnich trzech dekadach były: wolność oraz przystąpienie do NATO i UE. Według niego, obecnie wielką szansę stanowi czwarta rewolucja przemysłowa, cyfrowa, która daje państwom regionu szansę znalezienia się w „jądrze rozwoju gospodarczego świata”, a nie jedynie bycia biernym obserwatorem zmian. Zdaniem Morawieckiego, żeby tak się stało, – potrzebujemy tego, czego do tej pory nam ewidentnie brakowało, potrzebujemy umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa. (…) Wierzymy w to, że możemy odnieść niebywały sukces. I ten sukces jest w zasięgu ręki. Musimy pamiętać, że dotychczasowe sukcesy, te największe sukcesy, które obserwujemy i podziwiamy wokół nas, na dobrą sprawę były możliwe dzięki wsparciu państwa – stwierdził.

W ocenie ministra rozwoju, potrzebny jest efekt skali, dzięki któremu będzie można uwolnić potencjał innowacyjnych firm z państw V4. – To, czego nam brakuje, to brakuje nam również skali. Tymczasem nasze cztery kraje (…) to 65 mln ludzi i PKB niedługo, które osiągnie 2 biliony dolarów, czyli właściwie wyższe od włoskiego, porównywalne wkrótce z francuskim, porównywalne z brytyjskim. I ta skala, którą stworzyliśmy, ta możliwość przebicia się przez, do tej pory nieosiągalne, bariery wzrostu gospodarczego będzie możliwa tylko w umiejętnej współpracy pomiędzy naszymi państwami, a naszymi firmami, przedsiębiorcami – przekonywał. Morawiecki stwierdził, że jako osobne państwa – jesteśmy dość słabi. (…) Ale, jak scalimy nasze siły tu w Europie Środkowej, to mamy szansę na coś wielkiego.