Morawiecki szacuje, że w przyszłym roku wzrost z VAT wyniesie 12-13 mld zł

16
listopad
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister finansów i rozwoju powiedział w radiowej Jedynce, że rząd w przyszłym roku chce uzyskać minimum 12-13 mld zł wzrostu z samego podatku VAT. Ponadto zakłada osiągnięcie jednocyfrowego wzrostu z podatku CIT.

Mateusz Morawiecki na antenie radiowej Jedynki mówił, że w Polsce – jest chyba najszybsze tempo domykania luki podatkowej, jakie obserwowałem w ostatnich 10 latach w wielu różnych krajach. Zauważyła to również Komisja Europejska. Oni sami stwierdzili, że nasza luka w VAT w ciągu jednego roku spadła poniżej średniej unijnej – z 2,4 na 1,5 proc. – dodał. Jednocześnie przypomniał, że średnia unijna wynosi 1,7 proc.

 – Nasze plany są bardzo ambitne. Na przyszły rok zakładamy (…) co najmniej 12-13 mld wzrostu z samego podatku VAT. Również w podatku CIT wzrost wysoki, jednocyfrowy, czyli przewyższający nominalny wzrost PKB – powiedział wicepremier.

Morawiecki zadeklarował, że aktualnie nie planuje  – obniżać ani podwyższać VAT. Koncentrujemy się na uszczelnieniu, na walce z karuzelami VAT-owskimi – to jest istny lunapark i wesołe miasteczko tych karuzel, to co napotykamy. Mnóstwo najrozmaitszych patologii, które nie były eliminowane. (…) Podchodzimy branża po branży, systematycznie; aplikujemy coraz to bardziej zaawansowane narzędzie informatyczne w Ministerstwie Finansów. To pozowała nam dobrze kierować nasze kontrole i to pozwala wyłapywać różnych przestępców dużo szybciej – tłumaczył minister.