Mrozy i Cegłów na wizycie w Chińskiej Republice Ludowej

05
kwiecień
2013

Posted by redakcja

Posted in Aktualności

0 Comments

W dniach 12-18 marca 2013 r. delegacja samorządowców z gminy Mrozy i Cegłów wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Kapitał – Praca – Rozwój”, działającego jako lokalna grupa działania LEADER w ramach 4 osi PROW 2007-2013 skupiająca 23 gminy z terenu obszaru siedleckiego gościła z oficjalną wizytą w Chińskiej Republice Ludowej.

Gminę Mrozy reprezentowała delegacja w składzie: Marek Rudka – przewodniczący Rady Gminy Mrozy, Magdalena Sulich – sekretarz Gminy Mrozy oraz Stanisław Konopka – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mrozach, Gminę Cegłów reprezentował z-ca wójta Dariusz Uchman. Ze strony stowarzyszenia w wyjeździe udział wzięli: organizator wyjazdu, prezes SKPR –  Jarosław Supera oraz Anna Woźniak – członek zarządu SKPR. W skład delegacji weszli również przedstawiciele przedsiębiorców z Polski. Grupę tę reprezentował Szymon Sulich – współwłaściciel przedsiębiorstwa z branży metalurgicznej.

Wizyta miała charakter studyjno – szkoleniowy. W trakcie wizyty odbyło się spotkanie z ambasadorem Polski w Chinach Tadeuszem Chomickim oraz Bolesławem Kościuszkiewiczem – Ministrem Konsularnym, Andrzejem Dryzbą – Pierwszym Sekretarzem Ambasady, Marcinem Studennym – Drugim Sekretarzem Ambasady. Drugiego dnia wizyty odbyło się spotkanie z międzynarodową korporacją prawną Bright & Right Attorneys-At-Law prowadzoną przez dr Zuowei Liu, skupiającą 104 prawników zajmujących się głównie negocjacjami kontraktów handlowych na rynku międzynarodowym. Celem spotkań było poszukiwanie inwestorów, którzy byliby zainteresowani nawiązać współpracę gospodarczą z naszym regionem. Rozmowy toczyły się głównie na temat inwestycji w sektorze  odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza fotowoltaniki – czyli produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Chiny są liderem w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnych. Mogą zaoferować nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie, a jako prężnie rozwijająca się gospodarka poszukują nowych terenów inwestycyjnych.

W nawiązaniu do wizyty i ustaleń w Ambasadzie, w najbliższym czasie planowany jest udział przedstawicieli SKPR i gmin z terenu LGD w Polsko – Chińskim Forum Regionów organizowanym w kwietniu br. w Gdańsku oraz III Misja Współpracy i Rozwoju w Chinach w maju br.

/-/ minskmaz.tv