MZ zapowiada szereg zmian w służbie zdrowia

06
lipiec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Konstanty Radziwiłł  przedstawił Beacie Szydło założenia systemowej reformy służby zdrowia. Minister zdrowia poinformował po spotkaniu, że uzyskał zielone światło dla dalszych prac nad zmianami. Reforma zakłada likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie wszystkich obywateli opieką zdrowotną oraz redukcję biurokracji.

– Zależy nam – tak jak i pani premier – na czasie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i jakości planowanych działań, tak by pacjenci nie odczuwali żadnej rewolucji, a jedynie pozytywną ewolucję – mówił po spotkaniu z szefową rządu Radziwiłł.

Minister przypominał, że duża reforma organizacyjna służby zdrowia, ma odejść od systemu ubezpieczenia zdrowotnego i wprowadzić powszechny dostęp do opieki medycznej. Kolejne zapowiadane zmiany dotyczą likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przebudowy instytucji odpowiedzialnej za organizację płacenia za służbę zdrowia. Radziwiłł zapowiedział, iż NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, natomiast pieniędzmi przeznaczonymi na ochronę zdrowia administrować będzie, na poziomie centralnym minister zdrowia, a na poziomie regionalnym agendy przy wojewodach. – To jest jedna część tej reformy. Druga część będzie dotyczyła zdrowia publicznego, które będzie jednym z priorytetów działania w tym obszarze. Trzecia rzecz, bardzo istotna, to będzie reforma sposobu płacenia za świadczenia zdrowotne, która – w największym skrócie rzecz ujmując – będzie przechodziła od płacenia za procedury, pojedyncze świadczenia, w stronę zamawiania koordynowanej opieki zdrowotnej, a w niektórych przypadkach prawdopodobnie budżetowania, które będzie szansą również na redukcję biurokracji, która dzisiaj zżera polski system służby zdrowia – poinformował szef resortu zdrowia.

Minister ma nadzieję, że propozycje jego resortu zyskają akceptację. To pozwoli na przygotowanie projektu ustawy, która ma duże szanse wejść w życie w połowie przyszłego roku, albo na przełomie 2017 i 2018 r.