Narodowe Święto Niepodległości

14
listopad
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

11 listopada, na pamiątkę odrodzenia się Polski w 1918 r. po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono formalnie ustanowione w ostatnich latach II RP na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. jako Święto Niepodległości, zniesione 22 lipca 1945 r. przez władze komunistyczne, a następnie przywrócone w okresie transformacji ustrojowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą funkcjonującą obecnie.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było wynikiem splotu różnych działań – procesu, który rozpoczął się wcześniej. Niepodległość Polski ogłosiła już 7 października 1918 r. Rada Regencyjna. 11 listopada po kapitulacji Niemiec zakończyła się I wojna światowa. Wojska niemieckie rozbrojono i usunięto z Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu – został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 14 listopada Rada powierzyła mu także władzę cywilną. 16 listopada Józef Piłsudski w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, a 18 listopada powołał pierwszy rząd z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele.

Wśród propozycji święta upamiętniającego odrodzenie państwa polskiego, oprócz 11 listopada, w II RP i okresie późniejszym pojawiało się także wiele innych symbolicznych dat, np. 7 listopada (tego dnia w 1918 r. w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej), 14 listopada (w 1918 r. w tym dniu doszło do przekazania pełni władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną) czy 10 lutego (na pamiątkę otwarcia Sejmu Ustawodawczego tego dnia w 1919 r.).

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w całym kraju, głównie w formie uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowanych jest także wiele innych imprez, m.in. kulturalnych, naukowych i sportowych. Centralne obchody państwowe odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.