Nieformalne spotkanie ministrów obrony UE

11
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Antoni Macierewicz po spotkaniu szefów resortów obrony państw UE, które odbyło się w Tallinie powiedział, że rozmowy pokazały, iż cyberbezpieczeństwo dla wszystkich krajów Unii Europejskiej jest bardzo ważne i wszyscy ministrowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo  mają świadomość, że gdy zagrożenie w tej dziedzinie dochodzi do pewnego punktu, interwencja NATO jest konieczna.

W Tallinie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej poświęcone głównie kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem. W rozmowach, które dotyczyły również założeń wspólnej polityki obronnej, bezpieczeństwa na flance wschodniej i południowej uczestniczyli także przedstawiciele resortów spraw zagranicznych.

– Posiedzenie ministrów obrony Unii Europejskiej, które właśnie się skończyło z punktu widzenia politycznego skupiło się na strukturalnej współpracy obronnej (PESCO), która jest najbardziej dyskusyjnym elementem pewnej ofensywy, jaką realizują państwa skupione wokół Francji, Niemiec, częściowo Włoch, forsujących tę inicjatywę,  mającą także swoich bardziej sceptycznych obserwatorów. Część państw zwłaszcza Europy Środkowo – Wschodniej obawia się, że ta inicjatywa doprowadzi do stworzenia Europy dwóch prędkości w sferze obronnej. Widać duży wysiłek ze strony Pani Federiki Mogherini, jej współpracowników, by takie niepokoje zostały odsunięte, zneutralizowane – powiedział minister Macierewicz.

– Chodzi m.in. o to, by nie był to wysiłek, który będzie duplikował nasze obowiązki finansowe jakie mamy w ramach NATO, żeby w ramach zaangażowania przemysłów obronnych naszych państw wsparcie finansowe nie było skierowane tylko do tych największych gigantów przemysłowych francusko-niemiecko-włosko-hiszpańskich, ale żeby gwarantowało finansowanie małego lub średniego przemysłu obronnego. Żeby nie przekształciło się to tylko we wspieranie południowej flanki, ale także uwzględniło flankę wschodnią. Takie było stanowisko Polski i ono współbrzmiało ze stanowiskiem wszystkich państw Europy Środkowej i Wschodniej – podkreślił szef MON.

Szef MON odniósł się także do gry decyzyjnej, w której podczas posiedzenia uczestniczyli ministrowie obrony. Była to pierwsza gra decyzyjna tego typu, w której uczestniczyli ministrowie obrony UE. Scenariusz dotyczył cyberataku na hipotetyczne dowództwo UE.

– Okazało się, że w 95% a może nawet 99% jesteśmy zgodni. Dominowała analogiczna reakcja. Absolutna większość ministrów wybierała odpowiedź zdecydowaną, odpowiedź zakładającą współpracę z NATO, gotowość do wyciągnięcia wniosków z tego co szczyt NATO określił, czyli że cyberprzestrzeń jest przestrzenią zaliczaną do obszaru działań zbrojnych – powiedział szef MON.

Jak podkreślił szef MON cyberbezpieczeństwo dla wszystkich krajów UE jest bardzo ważne i mają one świadomość, że gdy zagrożenie dochodzi do pewnego punktu, interwencja NATO jest konieczna.