Nieformalny szczyt UE

21
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Premier po nieformalnym szczycie szefów państw i rządów Unii Europejskiej w Salzburgu poinformował, że rozmowy dotyczyły spraw migracji, Brexitu oraz cyberbezpieczeństwa.

 – Udało nam się potwierdzić nasze stanowisko z Rady Europejskiej z czerwca br. w kwestii przyjmowania uchodźców na zasadzie dobrowolności – relacjonował szef rządu po nieformalnym szczycie UE w Salzburgu. – Stanowisko Polski, które było również stanowiskiem państw grupy Wyszehradzkiej, o całkowicie dobrowolnym przyjmowaniu uchodźców, zostało w całej rozciągłości podtrzymane – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Jednocześnie zwrócił uwagę, że podtrzymanie decyzji o braku przymusowej relokacji imigrantów wśród krajów Unii ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie granic zewnętrznych Wspólnoty. – W tym kontekście bardzo dużo rozmawialiśmy nt. Forntexu, który niejako pomaga zarządzać bezpieczeństwem, ale przede wszystkich zewnętrznymi granicami UE – mówił premier. Poinformował również, że podczas szczytu rozmawiano o reformie Agencji Frontex.

 – Dzisiaj koncentrowaliśmy się na sprawach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Warto podkreślić, że Polska jest tym krajem, który stara się przełamać impas i zapewnić przewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli – powiedział Morawiecki odnosząc się do głównego tematu szczytu. Szef rządu zauważył, że – wyjście Wielkiej Brytanii z UE, to kolejny element dezintegracji Zachodu, zmniejszenia konsolidacji naszej pozycji względem pewnych sił, które nie działają zawsze na korzyść Unii, Europy, czy USA, takich jak Daleki Wschód, Chiny czy Rosja. Szef rządu podkreślił, że – utrzymanie spójności i spoistości całego Zachodu jest bardzo ważne.

Odnosząc się kwestii cyberbezpieczeństwa, premier zapewnił, że – Polska kładzie nacisk na konieczność zapewnienia mechanizmów bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej.

Prezes Rady Ministrów poinformował również, że na marginesie szczytu uczestniczył w kilku spotkaniach bilateralnych, m. in. z szefem KE Jean-Claudem Junckerem rozmawiał o bieżących tematach polsko-europejskich oraz o konieczności reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.