Niezależna Misja Obserwacyjna Sejmu podczas II tury wyborów prezydenckich w Gruzji – komunikat

27
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W dniach 27-30 listopada Niezależna Misja Obserwacyjna Sejmu będzie monitorować II turę wyborów prezydenckich w Gruzji. Gruzini będą wybierać pomiędzy Salome Zourabishvili, kandydatką popieraną przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, a Grigorijem Vashadze, kandydatem opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego.

W I turze różnica pomiędzy nimi była niewielka – Zourabishvili otrzymała 38,6% głosów, a Vashadze 37,7%. Głosowanie odbędzie się 28 listopada i w ocenie ekspertów należy spodziewać się dużej mobilizacji sił politycznych po obu stronach.

W skład Misji wejdą posłowie: Małgorzata Gosiewska (przewodnicząca), Marcin Duszek, Alicja Kaczorowska, Andrzej Kryj, Dariusz Kubiak, Włodzimierz Karpiński, Piotr Cieśliński, Magdalena Kochan, Bartosz Jóźwiak oraz Michał Jaros.

27 listopada delegacja spotka się z ambasadorem RP w Tbilisi i długoterminowymi obserwatorami międzynarodowymi. W dniu wyborów zespoły obserwatorów będą monitorować przebieg głosowania w różnych częściach Gruzji. Niezależnie od misji organizowanej przez Sejm w obserwacji kampanii wyborczej i monitorowaniu procesu wyborczego uczestniczyć będą również posłowie wchodzący w skład delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, NATO oraz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.