O poprawie bezpieczeństwa pracy za pomocą programów prewencyjnych na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy

20
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dziś, 20 września, odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Spotkanie będzie miało miejsce w Sali im. Józefa Oleksego (budynek E-F).

W porządku obrad znajduje się m.in. przyjęcie stanowiska w sprawie zmian wprowadzonych w Kodeksie pracy w zakresie uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Rada omówi także możliwości wsparcia pracodawców dążących do poprawy bezpieczeństwa pracy za pomocą programów prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy. PIP realizując m.in. zadania ustawowe dąży do zapewnienia przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Szczególną wagę przywiązuje do prewencji zagrożeń wypadkowych i zawodowych oraz promocji wysokiej kultury bezpieczeństwa i praworządności. Działania kontrolne PIP są uzupełniane programami prewencyjnymi, służącymi uzyskaniu trwałej poprawy warunków pracy. Programy prewencyjne opierają się na współdziałaniu pracodawców i inspektorów pracy w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy w zakładach, poprzez diagnozowanie i eliminowanie nieprawidłowości lub ograniczenie zagrożeń zawodowych do poziomu akceptowalnego. Poprzez działania edukacyjne i informacyjne oraz doradztwo prowadzone bezpośrednio w zakładach pracy PIP umożliwia pracodawcom poprawę warunków bezpieczeństwa pracy i samodzielne sprawdzenie stopnia przestrzegania prawa. W ciągu ostatnich lat do pracodawców prowadzących mikro- i małe przedsiębiorstwa skierowane były cztery programy prewencyjne: w tym m.in. „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy – prewencja wypadkowa” i „Budowa. STOP wypadkom! dla zakładów budowlanych”.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada zaopiniuje też kandydaturę Andrzeja Kwalińskiego na stanowisko Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Rada Ochrony Pracy (PIP) nadzoruje warunki pracy. Sprawuje też nadzór nad działaniami Państwowej Inspekcji Pracy. Poza tym Rada m.in. opiniuje projekty aktów prawnych i inicjuje działania związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm dotyczących ochrony pracy. Do jej kompetencji należy też ocena zakresu ochrony pracy w Polsce. W swoich działaniach może występować do organów administracji rządowej i samorządowej, organizacji pracodawców i pracowników. Radę powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, a jej kadencja trwa 4 lata. Zasiadają w niej m.in. parlamentarzyści, a także członkowie zgłoszeni m.in. przez Prezesa Rady Ministrów, centrale związkowe, organizacje pracodawców, eksperci oraz przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką ochrony pracy.