O relacjach polsko-wietnamskich z szefem parlamentu Wietnamu

14
marzec
2013

Posted by redakcja

Posted in Aktualności / Na Wiejskiej

0 Comments

Chcemy dzielić się doświadczeniami Sejmu w transformacji systemu gospodarczego i politycznego w Polsce – powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas spotkania z przewodniczącym  Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Nguyen Sinh Hungiem. Szef wietnamskiego parlamentu wraz z delegacją rozpoczął dziś oficjalną wizytę w naszym kraju.

Rozmowy dotyczyły m.in. polskich doświadczeń w reformach gospodarczych i politycznych. Polski Sejm gotowy jest dzielić się dobrymi praktykami w tworzeniu prawa, m.in. podczas wizyt studyjnych i szkoleń. Jak dodała Marszałek Sejmu dotyczyłyby one procesu legislacyjnego w kontekście reformowania i przekształcania gospodarki narodowej.

Podczas wizyty wietnamskiej delegacji zostało podpisane porozumienie o współpracy między obiema kancelariami – Sejmu i wietnamskiego Zgromadzenia Narodowego. Porozumienie zakłada m.in. organizację wzajemnych wizyt szkoleniowych czy wymianę informacji o zadaniach, strukturze i funkcjonowaniu obu kancelarii.

Politycy rozmawiali też o pogłębieniu kontaktów parlamentarnych, m.in. na szczeblu bilateralnych grup przyjaźni. Jak przypomniała Ewa Kopacz, w tej kadencji Sejmu i Senatu działa Polsko-Wietnamska Grupa Parlamentarna licząca 18 posłów i 4 senatorów. Według marszałek Sejmu działalność grup parlamentarnych może przyczynić się także do rozwoju współpracy merytorycznej na poziomie komisji branżowych.

Spotkanie było również okazją do rozmowy o współpracy gospodarczej między obydwoma krajami, w tym o eliminacji barier handlowych. Szef wietnamskiego parlamentu wysoko ocenił kontakty gospodarcze z Polską, jako jedną z największych unijnych gospodarek.

Po rozmowach marszałek Sejmu i przewodniczący wietnamskiego Zgromadzenia Narodowego złożyli kwiaty pod tablicami: upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz poświęconą  posłom – ofiarom II wojny światowej.

foto: Krzysztof Białoskórski