O współpracy polsko-niemieckiej i problemie migracji z przewodniczącym Bundesratu

18
luty
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Pogłębienie współpracy dwustronnej Polski i Niemiec, w tym na szczeblu regionalnym i samorządowym, było jednym z tematów spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefem Bundesratu, premierem Saksonii Stanislawem Tillichem. Przewodniczący Izby wyższej niemieckiego parlamentu przybył do Warszawy z dwudniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu.

Politycy rozmawiali m.in. o możliwościach zacieśnienia współpracy regionalnej oraz samorządowej – między niemieckimi krajami związkowymi a polskimi województwami. Marszałek Marek Kuchciński i przewodniczący Stanislaw Tillich poruszyli też kwestię wzmocnienia infrastrukturalnego połączenia zachodniej i wschodniej części Europy. Rozmówcy zgodzili się co do słuszności koncepcji transeuropejskiej linii kolejowej Paryż-Kijów, która mogłaby przebiegać m.in. przez Drezno i Wrocław.
Spotkanie marszałka Sejmu z przewodniczącym Bundesratu było również poświęcone problemowi migracji, w tym kwestii integracji przybywających osób, jak i wpływowi tego zjawiska na przyszłość Europy. Politycy zgodzili się m.in., że wśród rozwiązań tego kryzysu, które mogłyby ograniczyć napływ migrantów, powinno być wzmocnienie i uszczelnienie granic strefy Schengen – w szczególności w krajach takich jak Grecja czy Włochy.
W trakcie rozmów marszałek Sejmu zaprosił przewodniczącego Bundesratu na obchody 1050-lecia Chrztu Polski, w ramach których 15 kwietnia br. w Poznaniu odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Marek Kuchciński podkreślił wyjątkowy charakter tego wydarzenia – oprócz posłów i senatorów wezmą w nim udział także m.in. przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, jak również wielu gości z zagranicy, w tym reprezentanci parlamentów europejskich.