Oficjalna wizyta marszałka Sejmu na Łotwie
Na zaproszenie przewodniczącej łotewskiego parlamentu w środę, 1 lutego marszałek Sejmu Marek Kuchciński udaje się z dwudniową oficjalną wizytą na Łotwę. W składzie polskiej delegacji będą też: przewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej poseł Wojciech Skurkiewicz oraz wiceszefowie grupy – posłanka Barbara Bartuś i senator Kazimierz Kleina.
W trakcie wizyty marszałek Sejmu spotka się z przewodniczącą Saeimy Inārą Mūrniece, wiceszefem łotewskiego parlamentu Gundarsem Daudze, przewodniczącym Komisji Obrony, Spraw Wewnętrznych i Zapobiegania Korupcji Ainarsem Latkovskisem oraz przedstawicielami łotewsko-polskiej grupy przyjaźni działającej w Saeimie. Planowane są także rozmowy marszałka Marka Kuchcińskiego z premierem Mārisem Kučinskisem, a także z ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkēvičsem.
Wśród planowanych tematów spotkań marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Łotwy jest m.in. zacieśnienie relacji dwustronnych, w szczególności w wymiarze parlamentarnym. Politycy mają też rozmawiać o perspektywach rozwoju współpracy regionalnej oraz wielostronnej – w ramach Unii Europejskiej i NATO. Przewidywane tematy spotkań to również m.in. kwestia bezpieczeństwa oraz polityka wschodnia.
Marszałek Sejmu spotka się również z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem. W planie wizyty w Rydze jest także spotkanie Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami Związku Polaków na Łotwie. Delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele odwiedzi też miejsca związane z Polską, m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, gdzie w 1921 r. podpisany został Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką. Marszałek Sejmu, wraz z przewodniczącą parlamentu Łotwy, złoży również kwiaty pod Pomnikiem Wolności, który jest symbolem niezawisłości państwa łotewskiego.
W programie wizyty marszałka Sejmu jest także otwarcie, wspólnie z szefową Saeimy, wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej pt. „They were shot in the back of the head. The Katyn Massacre exhibition”. Ekspozycja została przygotowana we współpracy Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Łotewskiego Muzeum Wojny w Rydze, Instytutu Pamięci Narodowej i Ambasady RP w Rydze.