Ogólnopolski Szczyt Energetyczny

18
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas VI Edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, która odbyła się w Gdańsku, minister energii Krzysztof Tchórzewski  podkreślił, że Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce. W bieżącym roku tematem przewodnim spotkania była „Energetyka dla gospodarki – gospodarka dla energetyki”.

– Energetyka zrównoważona to energetyka oparta na różnych źródłach wytwórczych, która pozwala zapewnić wystarczającą ilość mocy w systemie oraz stabilność dostaw do odbiorcówpowiedział minister podczas VI Edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia konferencji zaznaczył jak ważna jest długofalowa polityka budowania nowych i modernizacja istniejących zasobów mocy elektrycznej. – Odpowiedzią na to wyzwanie jest obecnie wdrażany rynek mocy. Stwarza on warunki do stabilnego funkcjonowania i modernizacji istniejących źródeł wytwórczych, budowy nowych elektrowni oraz magazynów energii  – mówił.

Podczas panelu dyskusyjnego „Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne” szef resortu energii powiedział, że chciałby uniknąć  stawiania na wytwarzanie energii elektrycznej z jednej technologii. – Postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa – do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana, nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną. Polska stawia na różnorodność źródeł wytwórczych w elektroenergetyce. W przygotowywanej przez nas Polityce Energetycznej Polski jest miejsce na stabilny rozwój wszystkich źródeł energii – zapewnił.

Minister zwrócił także uwagę, że zrównoważona energetyka pozwala na utrzymanie niezależności energetycznej i stabilności systemu. – Energetyka jest podstawą gospodarki kraju, a inwestycje w energetykę zawsze oznaczają napędzanie polskiej gospodarki – stwierdził Tchórzewski.