Opozycja złożyła w Sejmie projekt stowarzyszenia „Iustitia” dotyczący zmian w KRS

27
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Kluby PO, Nowoczesnej oraz PSL razem złożyły w Sejmie projekt dotyczący zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”. Propozycja sędziów jest odpowiedzią środowiska prawniczego na rządowy projekt reformy KRS.

Projekt stowarzyszenia „Iustitia” wprowadza m.in. przyznanie prawa zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko sędziom, ale także m.in. grupom obywateli, RPO oraz samorządom adwokatów i radców prawnych.

Krzysztof Paszyk z PSL zaznaczył podczas konferencji prasowej w Sejmie, że jest to projekt proobywatelski, a nie polityczny oraz gwarantujący pluralizm w KRS.  Przedstawiciel ludowców krytycznie odniósł się do rządowej propozycji zmian w ustawie o KRS. Według niego, projekt gabinetu Beaty Szydło jest – niezwykle szkodliwy i niekonstytucyjny. (…) To kolejny krok, zmierzający do tego, że Polskę wyprowadza się z kręgu kultury europejskiej i pozbawia zasad demokratycznego państwa prawnego – stwierdził Paszyk.

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zwróciła uwagę, że rządowy projekt doprowadzi do upartyjnienia KRS, natomiast projekt autorstwa Stowarzyszenia „Iustitia”, gwarantuje całkowitą niezależność Rady. – Projekt rządowy będzie prowadził do tego, że to politycy, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, będą kontrolowali sędziów – powiedziała posłanka.

Były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO mówił że projekt przedstawiony przez sędziów, spotkał się z dużym poparciem środowisk eksperckich, prawników oraz sędziów. Ponadto podkreślił, że wspólna inicjatywa posłów PO, Nowoczesnej oraz PSL, to – kolejny przykład dobrej współpracy w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

KRS jest organem konstytucyjnym stojącym na straży niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów. Aktualnie składa się z 25 członków, 15 sędziów wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich. W skład Rady wchodzą również z urzędu: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości oraz czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta.