Otwarcie wystawy „Muzeum w Miejscu Pamięci” – relacja

28
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„Wojna niszczy nie tylko wielopokoleniowy dorobek materialny i kulturalny lecz także pozostawia ogromne spustoszenie w ludzkich sercach i umysłach. Świadczą o tym zachowane dokumenty, wspomnienia, fotografie oraz obrazy”– napisał Marszałek Sejmu w liście odczytanym przez posła Antoniego Dudę w trakcie uroczystej inauguracji wystawy pt. „Muzeum w Miejscu Pamięci”.

Marek Kuchciński podkreślił w korespondencji, że wszelkie inicjatywy, mające na celu pielęgnowanie i upowszechniane pamięci o ofiarach totalitaryzmów, niosą przesłanie aby czas wojny i nienawiści nigdy się nie powtórzył. „Traumatyczne wojenne doświadczenia kładą się cieniem na przyszłość zarówno tych, którzy przeżyli obozy i więzienie, jak i ich dzieci. Nie znaczy to jednak, że bolesne historie powinny być skrywane i skazane na zapomnienie” – zaznaczył.

Prezentowana ekspozycja poświęcona jest Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Wystawa opowiada m.in. historię miejsc będących w czasie II wojny światowej świadkiem funkcjonowania jednego z największych w Europie jenieckich kompleksów obozowych Wehrmachtu – stalagów Lamsdorf, i związane z nią losy żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, także Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Muzeum, jako samodzielna instytucja, istnieje od 1965 r. Należy do muzeów martyrologicznych, które w Polsce zostały utworzone po II wojnie światowej w miejscach wielkich nazistowskich zbrodni niemieckich po to, by je dokumentować, przestrzegać przed nimi i pielęgnować pamięć o ofiarach.

W uroczystości wzięli udział m.in. jeńcy wojenni, powstańcy warszawscy wraz z rodzinami, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, środowisk akademickich oraz uczniowie liceów warszawskich i opolskich.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz poseł Antoni Duda.