Otwarcie wystawy o śląskich kobietach w Sejmie
– 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do podkreślenia roli, jaką odegrały kobiety w naszym dążeniu do wolności – powiedziała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, otwierając wernisaż w Sejmie pt. „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.
Wicemarszałek Mazurek, podkreślając rolę śląskich kobiet w dążeniach niepodległościowych Polski, zauważyła, że zarówno w okresie powstań śląskich jak i w czasie II wojny światowej były one „sanitariuszkami, lekarzami, prowadziły tajne nauczanie, niektóre chwytały za broń”. Stały też, co szczególnie ważne, na straży domowego ogniska, pielęgnując tradycję i czyniąc swój dom ostoją polskości. – Za to ciche bohaterstwo, odwagę, bezkompromisowość i gotowość narażania własnego życia, winni im jesteśmy chociaż ten niewielki dar, którym jest nasza pamięć – podkreśliła Beata Mazurek. – Na wystawie nie zabrakło również zdjęć zwykłych prostych śląskich kobiet, matek. To bez nich, bez ich pracy i zaangażowania nie byłoby śląskich powstań – uzupełniła prezes Fundacji Polskie Dziedzictwo Śląska Magdalena Neuman.
Ekspozycja ma na celu z jednej strony ukazanie wkładu kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, a z drugiej uczczenie przypadającej w listopadzie 2018 r. setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
Organizatorem wernisażu wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze” jest poseł Czesław Sobierajski oraz Fundacja Polskie Dziedzictwo Śląska. Autorem wystawy jest dr Joanna Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wystawę można obejrzeć w Sejmie do 29 października.