Otwarcie wystawy „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”

23
maj
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dziś w Sejmie otwarta została wystawa „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały” poświęcona Powstaniom Śląskim. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Otwierając wystawę wicemarszałek Sejmu podkreślała potrzebę uczenia się i zrozumienia historii. – Dzięki temu możemy lepiej funkcjonować w teraźniejszości i lepiej myśleć o przyszłości – mówiła. – Polska historia była zawsze bardzo skomplikowana i trudna, ale dzięki niezwykłym ludziom, takim jak Wojciech Korfanty, czy Tadeusz Kościuszko i wielu innych, możemy cieszyć się wolną Polską. Możemy być dużym, nowoczesnym krajem – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Prezentuje m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, ich genezę i przyczyny, przypomina kalendarium wydarzeń i 3 kolejne wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-21. Przedstawia plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1921 r., uroczyste wkroczenie Wojska Polskiego na te ziemie 20 czerwca 1922 r., ustanowienie w 1922 r. autonomicznego województwa śląskiego, a także działalność jednoizbowego Sejmu Śląskiego, powołanego na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.

W ubiegłym roku wystawa gościła w Senacie RP. W uroczystym otwarciu ekspozycji w Sejmie RP wzięli udział m.in. parlamentarzyści, a także przedstawiciele władz samorządowych i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.