Petru o niszczeniu przez rząd systemu emerytalnego

19
styczeń
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef Nowoczesnej podczas zorganizowanych przez jego ugrupowanie konsultacji społecznych dotyczących systemu emerytalnego stwierdził, że obecny rząd stosuje bardzo krótkowzroczną strategię w przypadku systemu emerytalnego, który obecnie przechodzi kolejny etap destrukcji.

W czasie spotkania posłowie Nowoczesnej wraz z ekspertami ocenili obecny stan systemu emerytalnego. Rozmawiali również o potrzebnych zmianach, które wzmocniłyby pewność i wysokość emerytur.

Według Ryszarda Petru, mamy obecnie kolejny etap destrukcji systemu emerytalnego, który został zapoczątkowany „pierwszym rozbiorem OFE” przez ministra finansów Jacka Rostowskiego w rządzie PO-PSL. – Teraz mieliśmy najgorszą z reform, czyli obniżkę wieku emerytalnego, która jest uważana za wielki sukces rządu PiS – powiedział. Wspomniał także o zmianach planowanych przez obecny rząd w Otwartych Funduszach Emerytalnych. – Można powiedzieć, że ten system, który powstał w 1999 r. wymagał korekt, ale w tym momencie jest w okresie destrukcji – stwierdził lider Nowoczesnej.

W ocenie Petru, obecny rząd nie ma żadnej daleko idącej strategii dotyczącej systemu emerytalnego, a jego działania sprowadzają się do pozyskania środków na bieżące wydatki. – To bardzo krótkowzroczna strategia rządu. (…) To jest destrukcja systemu, nie myśląc w ogóle o tym, jakie będą mieli emerytury Polacy, nie myśląc o tym jak będą wyglądały finanse państwa po rządach PiS – powiedział.

Z Petru zgodzili się eksperci obecni na spotkaniu. Zdaniem głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki, decyzja rządu dotycząca obniżenia wieku emerytalnego będzie miała bardzo poważne konsekwencje w postaci uderzenia w finanse publiczne oraz zmniejszenia podaży pracy. Natomiast ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek zauważył, że negatywne konsekwencje ostatnich zmian ujawnią się przy spowolnieniu gospodarczym. Z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan powiedział, że obecny system emerytalny nie potrzebuje rewolucji, ale konsekwentnego dokończenia – przejścia ze starego systemu do nowego. (…) System emerytalny powinien być powszechny, zrównoważony w długim okresie (…), powinien zapewniać społecznie akceptowalne świadczenia na starość i nie powinien osłabiać motywacji do pracy – mówił.