Pielgrzymka kombatantów do Izraela. Weteranom towarzyszyła delegacja państwowa
Oddanie hołdu polskim żołnierzom i więźniom sowieckich łagrów spoczywającym na nekropoliach w Izraelu, a także wyrażenie wdzięczności żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy okryli się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej – to cel, jaki przyświecał weteranom II wojny światowej podczas ich pielgrzymki do Izraela. Kombatantom towarzyszył wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
W wizycie wzięli również udział m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders – pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele św. Piotra w Jaffie, po której weterani i towarzyszący im przedstawiciele polskich władz złożyli wieniec przed pomnikiem ufundowanym przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim.
W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki odwiedzili m.in. polskie mogiły z lat 1940-1947 na cmentarzach w Hajfie i Ramli. Złożyli też wizytę w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. w Bazylice Konania, Bazylice Narodzenia Pańskiego oraz w Bazylice Grobu Pańskiego. Odwiedzili także trzecią stację Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, której wystrój ufundowali żołnierze gen. Andersa.
Jednym z punktów pielgrzymki była wizyta w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Pielgrzymi odwiedzili Aleję Sprawiedliwych oraz Izbę Pamięci. Tam polska delegacja państwowa wspólnie ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata złożyła biało-czerwony wieniec.
Polska delegacja oddała również hołd Polakom, pochowanym na stoku Góry Syjon. W latach 1942-1946 pochowano tam kilkudziesięciu uchodźców, żołnierzy Armii Polskiej i ich rodziny. Są tam też groby oficerów Legionów Polskich, a także grób Oscara Schindlera, obrońcy Lwowa Jana Jastrzębca-Szpytmana.
Pielgrzymi złożyli też wizytę w Nowym Domu Polskim, który powstał dzięki wsparciu polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i uchodźców, ocalonych z sowieckiej Rosji.
W okolicy Jerozolimy weterani wraz z towarzyszącą im delegacją państwową złożyli wieniec przed tablicami upamiętniającymi żydowskie ofiary mordu katyńskiego w Lesie Męczenników. Na jego terenie posadzono drzewa tworząc tzw. Lasek Katyński upamiętniający żydowskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
W tym roku przypada 74. rocznica pobytu w Palestynie Armii Polskiej na Wschodzie. Powstała ona na rozkaz Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego z połączenia Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i Armii Polskiej w ZSRR, ewakuowanej do Iranu. Na jej czele stanął generał Władysław Anders.
Organizatorem pielgrzymki był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.