PKW wybrała nową szefową Krajowego Biura Wyborczego

22
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wojciech Hermeliński poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o powołaniu z dniem 3 marca br. Magdaleny Pietrzak na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Komisja podjęła decyzję po spotkaniu z trojgiem kandydatów na Szefa KBW, przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji: Magdaleną Pietrzak, Mirosławem Sankiem i Pawłem Szrotem.

Sędzia Hermeliński podczas konferencji prasowej stwierdził, że wszystkie trzy kandydatury były wyrównane a o wyborze Magdaleny Pietrzak, zdecydowało między innymi to, że miała najwięcej kontaktu z prawem wyborczym w czasie swojej pracy w samorządach – była to wartość decydująca i zdecydowała o powołaniu Magdaleny Pietrzak na Szefa KBW – mówił.

Ponadto przewodniczący PKW poinformował, że kandydatka opowiedziała się za ciągłością instytucjonalną KBW, uznała też że – ważną rzeczą jest nie dokonywanie jakichś raptownych, gwałtownych zmian w Krajowym Biurze Wyborczym. Jak podkreślił, Komisja odebrała to „jako rodzaj obietnicy” że dotychczasowa struktura Biura i pracownicy zostaną zachowane i nie będzie radykalnych zmian w KBW.

Według Hermelińskiego, wybór Magdaleny Pietrzak na szefa KBW daje szansę sprawnego przeprowadzenia wyborów. – Uznaliśmy, że spośród tej trójki, pani Pietrzak daje największą gwarancję, że będzie wykonywała funkcję szefa KBW w sposób należyty, który pozwoli na sprawne przeprowadzenie wyborów – powiedział. Dodał, że za powołaniem jej na to stanowisko głosowało 6 spośród 9 członków Państwowej Komisji Wyborczej.

Przewodniczący PKW stwierdził, że jednym z najważniejszych zadań nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie zapewnienie dodatkowych pieniędzy na wybory – przypomniał, że zgodnie z szacunkami KBW brakuje na nie ponad 600 milionów złotych.

Magdalena Pietrzak jest urzędnikiem państwowym i samorządowym. Aktualnie pełni funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Spraw Parlamentarnych KPRM, wcześniej była między innymi sekretarzem powiatu łowickiego, gminy Skierniewice i Zduńskiej Woli.