Podpisanie umowy na system „WISŁA”

29
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu „WISŁA – 1 Faza” w Warszawie w siedzibie PIT-RADWAR S.A. stwierdził, że będzie on jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. W uroczystości uczestniczyli także Andrzej Duda, prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych,  Mateusz Morawiecki , Prezes Rady Ministrów oraz Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce.

– Nad Wisłą jest bezpiecznie dzięki temu, że dziś podpisujemy umowę, która spowoduje dostarczenie do Polski nowoczesnego systemu. Dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną obronę, posiadających broń, która zapewnia bezpieczeństwo – powiedział minister obrony narodowej podczas uroczystego podpisania umowy na realizację I etapu programu „WISŁA”.

Pierwsza faza programu dotyczy pozyskania dwóch baterii PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS. – To rzeczywiście wydarzenie bardzo ważne w historii naszego kraju, to kontrakt zbrojeniowy najwyższy w historii. To kontrakt dzięki, któremu do Polski trafią także nowoczesne technologie, na podstawie wynegocjowanego offsetu, ale także na podstawie polonizacji elementów  tego systemu. Polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, będą produkowały pojazdy, które będą służyły transportowi, będą także produkowały elementy systemu łączności – podkreślił Mariusz Błaszczak.