Podsumowanie drugiego dnia obrad posiedzenie Sejmu
Podczas drugiego dnia 45. posiedzenia Sejmu odbył się blok głosowań. Posłowie uchwalili szereg ustaw, nad którymi pracą teraz zajmie się Senat. Znowelizowano m.in. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Sejm skierował też ustawę umożliwiającą stosowanie marihuany w celach medycznych do podpisu przez Prezydenta RP. Posiedzenie będzie kontynuowane 14 lipca.
Nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Sejm zdecydował, że grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego będzie można uiścić także w formie bezgotówkowej, przy użyciu karty płatniczej. Funkcjonariusze posiadający terminale płatnicze będą mieli obowiązek poinformować o takiej możliwości osoby ukarane mandatami. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Znowelizowano też ustawę o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach pracowniczych. Spowoduje to szybsze udzielanie pomocy finansowej pracownikom, którzy stracili pracę w związku z zaprzestaniem działalności pracodawcy. Ustawa zajmą się teraz senatorowie.
Sejm zdecydował także o powstaniu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna. Agencja będzie profesjonalnym podmiotem realizującym zadania z zakresu promocji polskiej gospodarki we współpracy z siecią zagranicznych biur handlowych. Zajmie się m.in. wsparciem eksportu polskich przedsiębiorców, promocją polskich branż oraz wspieraniem polskich inwestycji w kraju i za granicą. Przepisami Zajma się teraz senatorowie.
Zmiany nastąpiły również w programie „Rodzina500+”. Sejm uchwalił przepisy uszczelniające program i gwarantujące pobór świadczenia przez osoby uprawnione. Zmiany w programie „Rodzina 500 plus” mają doprowadzić do sytuacji, w której świadczenia trafią do osób faktycznie uprawnionych. Nad ustawa będzie teraz procedował Senat.
Zgodnie z nowymi przepisami, konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych. Ustawa umożliwia lekarzom ordynowanie pacjentom, u których brak jest odpowiedzi na konwencjonalną farmakologię, leku recepturowego sporządzonego w aptece. Surowiec będzie sprowadzany z zagranicy. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Sejm wysłuchał też nformacji rządu w sprawie skutków zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczących wprowadzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali). O jej przedstawienie wnioskował KP Nowoczesna. W imieniu rządu głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza.
Przedstawiciele rządu odpowiadali też na pytania posłów, które dotyczyły m.in. potencjału i możliwości wykorzystania Kanału Gliwickiego, a także funkcjonowania opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej w szkołach w kontekście planowanych zmian w edukacji.