Podsumowanie drugiego dnia obrad Sejmu
W drugim dniu obrad posłowie rozpoczęli prace nad trzema projektami ustaw. Wśród nich jest propozycja rządu dotycząca tzw. przyspieszonej amortyzacji, która ma zachęcić firmy do inwestowania w nowe maszyny i urządzenia. Ponadto sejm wysłuchał informacji bieżącej w sprawie efektywności polskich urzędów pracy.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwarza mechanizmy stymulujące inwestycje dokonywane przez przedsiębiorców. Zaproponowany przez rząd mechanizm jednorazowej amortyzacji ma zwiększyć wydatki firm na zakup fabrycznie nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych m.in. w działalności innowacyjnej. Firmy będą mogły corocznie rozliczyć nakłady na środki trwałe do wysokości 100 tys. zł. Oznacza to, że jednorazowa korzyść podatkowa może sięgnąć 13,5 tys. zł. Dzięki zaproponowanemu mechanizmowi jednorazowej amortyzacji firmy powinny zwiększyć wydatki na nowe maszyny i urządzenia, co z kolei przekłada się na konkurencyjność przedsiębiorstw i zapewnienie lepiej płatnych miejsc pracy. Rząd szacuje, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 154 tys. firm. Uzasadnienie projektu przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Przedstawiony przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ma usprawnić, uprościć i zapewnić efektywne wykorzystanie środków funduszy Unii Europejskiej. Na forum Sejmu projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. W dyskusji zgłoszono wniosek o dodatkowe skierowanie projektu do Komisji Gospodarki i Rozwoju. O tym, gdzie projekt finalnie trafi zdecyduje Sejm w bloku głosowań.
Natomiast poselski projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy zmian w zakresie opodatkowania przychodów twórców. W imieniu wnioskodawców, grupy posłów KP Kukiz’15, projekt uzasadnił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. W związku ze zgłoszonym w dyskusji wnioskiem o odrzucenie projektu posłowie zdecydują o jego dalszych losach w głosowaniu.
Sejm wysłuchał też informacji rządu w sprawie efektywności polskich urzędów pracy. O jej przedstawienie wnioskował KP Kukiz’15. W imieniu rządu głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Przedstawiciele rządu odpowiadali również na pytania posłów, które dotyczyły m.in. budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, perspektyw rozwoju polskich autobusów elektrycznych i sytuacji dochodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci.