Podsumowanie pierwszego dnia posiedzenia Sejmu

28
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas obrad posłowie rozpoczęli prace nad sześcioma projektami ustaw. Wśród nich jest projekt nowej ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej oraz projekt wprowadzający nowoczesne procedury postępowania w sprawach dotyczących nielegalnych uprowadzeń dzieci za granicę. Izba kontynuowała też prace nad pięcioma projektami – m.in. nad korzystnymi dla dziennikarzy a tym samym czytelników zmianami w Prawie prasowym w zakresie przepisów dotyczących autoryzacji.

Rządowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej ma na celu poprawę organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Projekt ma wzmocnić POZ i stworzyć warunki do zwiększenia jej efektywności.

Także w pierwszym czytaniu Izba zajęła się poselskim projektem ustawy o broni i amunicji, który określa zasady posiadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej broni i amunicji oraz jej nabywania i zbywania, przechowywania, noszenia, przenoszenia, używania, przywozu i wywozu za granicę, a także prowadzenia rejestru broni oraz funkcjonowania strzelnic. Jest to inicjatywa KP Kukiz’15.

Sejm zaczął też prace nad poselską propozycją zmian w Kodeksie karnym, dotyczącą przepisu regulującego odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych za stosowanie przemocy i gróźb bezprawnych w celu uzyskania zeznań, wyjaśnień lub informacji. Wnioskodawcami są posłowie z KP Platforma Obywatelska.

W pierwszym czytaniu Sejm zajął wnioskiem posłów KP Nowoczesna, która zgłosiła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa telekomunikacyjnego. Zawiera on propozycję wzmocnienia ochrony prawnej obywateli w zakresie ochrony dóbr osobistych, a w szczególności ułatwienie obywatelom dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej w przypadkach naruszeń dóbr osobistych, do których dochodzi za pośrednictwem Internetu.

W II czytania posłowie wysłuchali sprawozdania Komisji Kultury i Środków Przekazu o projekcie zmian w Prawie prasowym.

W porządku obrad znalazła się też dyskusja nad wnioskiem grupy posłów o wyrażenie wotum nieufności Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofowi Jurgielowi. Wniosek uzasadnił poseł Mirosław Maliszewski. Po zakończeniu wystąpień przeprowadzono głosowanie, w wyniku którego wniosek nie zyskał wymaganej większości.