Podziękowanie za wolną Polskę. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Prezydenta, Premiera i przedstawicieli Sejmu

02
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Na przykładzie Żołnierzy Wyklętych będziemy wychowywać kolejne pokolenia, aby budować państwo silne, dostatnie, zamożne, bezpieczne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas apelu pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystości na Placu Piłsudskiego były główną częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dzisiejszych wydarzeniach upamiętniających bohaterów antykomunistycznego podziemia uczestniczyły wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz nominacji generalskich oficerom Sił Zbrojnych RP. W wydarzeniu udział wzięła minister Kaczmarska. Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście odbyła się z kolei msza w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Minister Agnieszka Kaczmarska uczestniczyła także w uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Złożyła w imieniu Marszałka Sejmu wieniec przed tablicą upamiętniającą więźniów dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Panteonem Chwały w kwaterze „Ł” – na „Łączce”, czyli w miejscu pochówku bohaterów podziemia zamordowanych przez komunistyczne służby.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Symboliczna data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.