Polska aktywna w dyskusji o przyszłości UE i bezpieczeństwie

22
wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Współpraca weimarska, przyszłość Unii Europejskiej oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa, jak również wyzwania polityki bezpieczeństwa oraz relacje z Rosją były głównymi tematami rozmów na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego w Berlinie – poinformował resort.

„Podczas konsultacji z sekretarzem stanu w federalnym MSZ Niemiec Markusem Edererem oraz sekretarzem generalnym MSZ Francji Mauricem Gourdault-Montagne, w czwartek 21 września, wiceminister Bartosz Cichocki przedstawił oczekiwania Polski dotyczące zachowania jedności oraz usprawnienia funkcjonowania UE. Przestrzegł przed niebezpieczeństwem podziałów w Europie, podkreślając znaczenie Rady Europejskiej oraz parlamentów narodowych w procesie decyzyjnym. ‎Podkreślił, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nie powinno skutkować osłabieniem współpracy z tym państwem” – napisał resort w komunikacie.

Spotkanie posłużyło omówieniu perspektyw współpracy w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Rozmówcy podkreślili zaangażowanie państw Trójkąta Weimarskiego na  rzecz wzmacniania odporności państw wschodnioeuropejskich na współczesne zagrożenia militarne i pozamilitarne oraz w działania w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa wobec partnerów na Południu. – Polska uważa, że UE, podobnie jak NATO, powinna przyjąć w swojej polityce i działaniach założenie zaangażowania na Wschodzie i Południu – powiedział wiceminister Cichocki. W tym kontekście uczestnicy spotkania odnotowali deklarację współpracy między NATO i UE przyjętą podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie.


Ważnym wątkiem rozmów była także przyszłość Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, w tym rozwój nowych unijnych mechanizmów, takich jak stała współpraca strukturalna (PESCO).  – Polska  dostrzega w tej koncepcji wartość dodaną do innych działań UE. Jesteśmy  zaangażowani w wypracowywanie docelowego modelu, spełniającego oczekiwania wszystkich akcjonariuszy tego projektu – podkreślił Cichocki. Przedstawił również polskie oczekiwania związane z budową europejskich zdolności wojskowych i współpracą przemysłów obronnych.

Ministrowie omówili też sytuację w Donbasie. Bartosz Cichocki stwierdził, że warunkiem trwałego rozwiązania konfliktu i odbudowy relacji z Rosją jest przyjęcie rozwiązań, które nie osłabią, a wzmocnią integralność terytorialną Ukrainy. Niezbędne jest również utrzymanie jedności wokół polityki sankcji UE oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Uczestnicy spotkania podkreślili  znaczenie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego jako platformy poszukiwania rozwiązań w obliczu licznych – zarówno obecnych jak i  przyszłych – wyzwań UE. Wyrazili przekonanie, że współpraca weimarska służy utrzymaniu spójności projektu europejskiego.