Polska nie zapomina o swoich bohaterach. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całym kraju. Prezydent RP, Marszałek Sejmu i przedstawiciele Kancelarii na uroczystościach w Warszawie

02
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Oni zwyciężyli, oni nie przegrali tej walki, oni nie przegrali tego trwającego 18 lat powstania antykomunistycznego. Oni zwyciężyli, bo dziś to oni są bohaterami polskiej młodzieży, bo dziś to oni są bohaterami wolnej, niepodległej i suwerennej Ojczyzny – powiedział prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie przed uroczystym apelem pamięci. Była to główna część całodniowych uroczystości w stolicy, w której uczestniczył także Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odznaczono kombatantów walki o niepodległą Polskę, a także osoby pielęgnujące pamięć o Wyklętych. Wieczorem zaś odbyła się msza w intencji Żołnierzy Niezłomnych w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

W ramach obchodów na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa Mokotów przy ul. Rakowieckiej wieniec w imieniu Prezydium Sejmu złożyła Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Panteonem Chwały w kwaterze „Ł” – na „Łączce”, czyli miejscu pochówku bohaterów podziemia zamordowanych przez komunistyczne służby.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., z inicjatywy ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 1 marca to symboliczna data nawiązująca do 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.