Polska otrzymała najwięcej pieniędzy wśród państw UE
Podczas konferencji prasowej, poświęconej unijnemu budżetowi Polski do 2020 r., premier podkreślała, że dzięki funduszom z UE Polska dokona skoku cywilizacyjnego. Wczoraj rozpoczęła się realizacja programów koordynujących wydawanie funduszy Wspólnoty na lata 2014-2020. Nasz kraj ma do zagospodarowania ponad 80 mld euro.
– Dostajemy do dyspozycji największe w historii fundusze na rozwój. To efekt kilku lat przygotowań, ale też trudnych i zakończonych sukcesem negocjacji prowadzonych przez nasze rządy. (…) Można powiedzieć, że graliśmy o pełną pulę i wygraliśmy. Zdobyliśmy największe fundusze spośród wszystkich krajów Unii – mówiła Ewa Kopacz. Premier zwróciła również uwagę, że – Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że potrafimy dobrze wykorzystać szansę, jaką daje nam zjednoczona Europa. Udowodniliśmy, że dobrze i efektywnie wydajemy europejskie pieniądze – stwierdziła.
Na lata 2014 – 2020 nasz kraj otrzymał 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013, kiedy do rozdysponowania mieliśmy ok. 68 mld euro. W obecnej perspektywie UE środki z funduszy unijnych zostaną przeznaczone na wsparcie tych dziedzin, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia oraz modernizacji gospodarki. – Europejskie fundusze mają pozwolić nam na kolejny skok cywilizacyjny. Każdą złotówkę zainwestujemy w przemyślany sposób. (…) Dziś, gdy oficjalnie startujemy z kolejnymi środkami europejskimi, mamy jeden prosty, ale ambitny cel. Rekordowe fundusze europejskie mają pozwolić nam na kolejny skok cywilizacyjny. Żeby tak się stało, każdą złotówkę – powtórzę – każdą złotówkę z tych 500 mld zł zainwestujemy w przemyślany sposób – zadeklarowała szefowa rządu. Dodała także, że przez dwa ostatnie lata trwały prace nad strategią rozwoju Polski. – Przeprowadziliśmy największe w historii konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział wiele tysięcy uczestników, obywateli, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu, działaczy samorządowych i naukowców. Dokładnie wsłuchaliśmy się w to, co mówią Polacy i jak wyobrażają sobie rozwój naszej ojczyzny – podkreśliła Kopacz.