Polska rozpoczyna członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

03
styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Cieszę się, że po dwudziestu latach Polska wraca do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Naszymi priorytetami będą wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja, a naszym znakiem firmowym – łączenie kwestii bezpieczeństwa z rozwojem – powiedział we wtorek minister Witold Waszczykowski przy okazji rozpoczęcia polskiego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

– Miejsce w Radzie to pewnego rodzaju bilet do uczestnictwa w światowej polityce – zaznaczył szef resortu dyplomacji.

Drugiego stycznia 2018 r. w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbyła się ceremonia wymiany flag narodowych państw, które w charakterze niestałych członków weszły w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oprócz polskiej, na masztach zawisły flagi: Gwinei Równikowej, Kuwejtu, Niderlandów, Peru i Wybrzeża Kości Słoniowej. Państwa te zastąpiły: Ukrainę, Egipt, Japonię, Urugwaj, Włochy i Senegal, które zakończyły swoje kadencje. Polska została wybrana na członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-19 w tajnym głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ 2 czerwca 2017 r., podczas którego naszą kandydaturę poparło 190 państw członkowskich ONZ. – Bezprecedensowo wysokie poparcie, jakie otrzymaliśmy w wyborach kilka miesięcy wcześniej, traktujemy jako wyraz zaufania i uznania ze strony społeczności międzynarodowej dla Polski i jej dotychczasowego zaangażowania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. To także dla nas duże zobowiązanie i wyzwanie, aby dobrze wykorzystać członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa do szukania skutecznych rozwiązań globalnych wyzwań, przed jakimi stoimy w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała wczoraj ambasador Joanna Wronecka, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Wtorkowa ceremonia odbyła się pod przewodnictwem Kazachstanu, który w styczniu objął miesięczne przewodnictwo w Radzie. Tematami priorytetowymi przewodnictwa Kazachstanu będą: kwestia nieproliferacji broni masowego rażenia oraz sytuacja w Afganistanie. Na agendzie znajdą się również między innymi kwestia syryjska oraz działania misji pokojowych ONZ w Demokratycznej Republice Konga, Libii, Sudanie, Mali, Somalii, Sudanie Południowym i na Cyprze. Polska obejmie swoje przewodnictwo w Radzie w maju br. oraz w drugiej połowie 2019 r.

W Radzie Bezpieczeństwa w 2018 r. – oprócz Polski – zasiada pięciu stałych członków: Rosja, Chiny, USA, Wielka Brytania i Francja, a także członkowie wybrani w drodze głosowania. Etiopia, Gwinea Równikowa i Wybrzeże Kości Słoniowej – reprezentują Afrykę; dwa państwa z Ameryki Łacińskiej to Boliwia i Peru; dwa kraje reprezentujące państwa azjatyckie i arabskie: Kazachstan oraz Kuwejt, a także dwóch przedstawicieli Europy Zachodniej: Niderlandy i Szwecja.

Rada Bezpieczeństwa jest jednym z pięciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Karta Narodów Zjednoczonych nakłada na Radę zasadniczą odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.