Polska zamierza udzielić większego wsparcia koalicji walczącej z IS
Szef polskiego MSZ przebywa z pierwszą oficjalna wizytą w USA. Po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna poinformował, że rozmowy dotyczyły zwiększenia przez Polskę wsparcia koalicji walczącej z dżihadystami z organizacji Państwo Islamskie (IS), konfliktu rosyjsko – ukraińskiego oraz wdrażaniu postanowień z ostatniego szczytu NATO.
– Chcemy dać wsparcie jeszcze większe niż dotychczas, a o konkretach będziemy informować w lutym – mówił Grzegorz Schetyna dziennikarzom w Waszyngtonie po spotkaniu z Kerrym. Na luty zaplanowano posiedzenie ministrów obrony krajów NATO w Brukseli. Amerykanie od ubiegłorocznego szczytu NATO w Walii zabiegają o zbudowanie jak najszerszej międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami z IS. Szef polskiego MSZ pytany przez dziennikarzy o ewentualne militarnie zaangażowanie Polski w walkę z IS, odparł – jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony wielkiej koalicji, to jesteśmy otwarci, by o tym rozmawiać. (…) Wiemy, jak to jest ważne; wiemy też, że bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne, ale jest globalne. Traktujemy to jako wspólną odpowiedzialność wolnego świata – powiedział Schetyna.
Podczas około półgodzinnego spotkania w Departamencie Stanu USA nie zabrakło także tematu kryzysu na Ukrainie i omówienia relacji z Rosją. – Rozmawialiśmy o tym (…) jak Unia Europejska pomaga Ukrainie i jak można tę pomoc koordynować, a z drugiej strony, jak wspólnie, transatlantycko traktować Rosję, żeby doprowadzić do jak najszybszego zakończenia konfliktu – relacjonował szef polskiej dyplomacji. Jednocześnie zaznaczył, że Waszyngton i Warszawa mają zbliżone stanowisko w sprawie sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję. – Nie ma mowy o likwidowaniu lub osłabieniu sankcji. Muszą być utrzymane, bo są bronią po prostu skuteczną. Natomiast Europa, USA, Kanada, Australia muszą mówić jednym głosem. Wtedy polityka wolnego świata wobec Rosji będzie skuteczna i wierzę, że tak będzie – stwierdził Schetyna.
Kolejnym tematem spotkania było omówienie implementacji postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport. – Chcemy zakończyć do końca 2016 roku, czyli do szczytu NATO w Warszawie. To ważne, bo to wpływa bezpośrednio na sytuację bezpieczeństwa w Polsce i pokazuje dobre relacje polsko-amerykańskie – zaznaczył polski minister. Schetyna poinformował również, że z Kerrym rozmawiał o transatlantyckich negocjacjach nowej umowy o wolnym handlupo między UE a USA (tzw. TTIP), oraz bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji w Afganistanie.