Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

21
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Londynie podczas konsultacji rozmawiano m.in. o wzmocnieniu partnerstwa obu państw i sytuacji polskich obywateli zamieszkujących w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z UE.

 – Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii to kluczowy aspekt rozmów z premier Theresą May. Naszym celem jest utrzymanie swobody wymiany handlowej, tak istotnej dla polskich firm – mówił Mateusz Morawiecki podczas spotkania.

Szefowie rządów rozmawiali także o współpracy dwustronnej, sprawach gospodarczych, bezpieczeństwie i obronności, współpracy w obszarze nauki i edukacji oraz bieżących sprawach z zakresu polityki międzynarodowej. – Wielka Brytania jest jednym z naszych kluczowych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także nauki, promowania wynalazczości i innowacji – mówił premier RP. Jednocześnie podkreślił, że w kwestii  polityki obronnej – kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie spójności NATO m.in. na wschodniej flance.

Tematem spotkania była też współpraca po Brexicie. – Umowa, która została wypracowana, jest najlepszym z możliwych rozwiązań i w oparciu o nią będziemy mogli określić nowe zasady współpracy gospodarczej, politycznej i zagranicznej – stwierdził Morawiecki.

W polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych uczestniczyli także m.in. ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz podsekretarz stanu w Mnisterstwie Finansów Adam Nowak.

Szefowie rządów spotkali się również z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Natomiast Mateusz Morawiecki rozmawiał też z przedstawicielami brytyjskiego sektora finansowego i inwestorami.

To trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Poprzednie takie spotkanie miało miejsce w 2017 r. w Warszawie.