Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, jeden z gospodarzy spotkania, zaznaczył, że relacje na linii Warszawa – Pekin są w historycznym momencie.
– Zależy nam by pogłębiać współpracę. Obopólną, z korzyścią dla obu stron. Polska i Chiny mają sobie wiele do zaoferowania – powiedział Mateusz Morawiecki. Marek Kuchciński dodał: – Polska jest przywiązana do Unii Europejskiej, ale jednocześnie angażujemy się we współpracę w innych kierunkach, np. Trójmorze, Grupa Wyszehradzka, i taką współpracą jest też „Pas i Szlak” – w formacie 16+1.
Zhang Dejiang przypomniał z kolei, że Polska od 12 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej. – Bardzo się cieszę się, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które podpisało memorandum dotyczące budowania międzynarodowego porozumienia „Pasa i Szlaku”. Chiny przyjmują ten projekt z wielkim zadowoleniem. Polska jest ważnym partnerem dla Chin w tej części Europy – powiedział Przewodniczący Dejiang.
Uczestnicy forum poruszyli także temat współpracy w zakresie planowania i inwestycji w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Łodzią a Warszawą oraz koordynacji i wsparcia rozwoju infrastruktury logistycznej w Polsce.
Wizyta Zhanga Dejianga w Polsce to kolejne w ostatnim czasie ważne spotkanie najwyższych rangą urzędników państwowych obu państw. W maju br. Chiny odwiedziła premier Beata Szydło. Z kolei w październiku 2015 r. z wizytą w Państwie Środka przebywał Prezydent RP Andrzej Duda.