Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych

16
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zewnętrzne aspekty migracji, rozwój wydarzeń w Republice Środkowej Afryki oraz sytuacja w Wenezueli i w Libii zdominowały dyskusje ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.  

– Popieramy rozszerzenie mandatu organizacji Frontex tak, aby mogła się również zajmować kwestiami powrotu migrantów – powiedział w Luksemburgu Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska wspiera koncepcję utworzenia regionalnych centrów kontroli oraz przypomniał, iż nadal do rozwiązania zostają niektóre kwestie prawne i praktyczne w tym zakresie. W dyskusji dotyczącej zewnętrznych aspektów migracji uczestniczyli także Filippo Grandi – Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców oraz António Vitorino – Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

„W trakcie posiedzenia ministrowie omówili również sytuację polityczną, bezpieczeństwa i gospodarczą w Libii oraz wzmocnienie misji szkoleniowej UE w Republice Środkowoafrykańskiej. Podczas posiedzenia Rady ministrowie dyskutowali ponadto na temat rozwoju wypadków w Wenezueli. W trakcie rozmów poruszono m.in. kwestię pogarszających się warunków humanitarnych w tym kraju, a także ich wpływ na sytuację w regionie oraz związany z tym kryzys migracyjny” – poinformował resort.

Ważnym punktem spotkania w Luksemburgu było posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE i Partnerstwa Wschodniego. – Rok 2019 musi stać się rokiem intensywnej implementacji 20 celów do osiągnięcia jakie zakładamy w ramach Partnerstwa. (…) Państwa PW wkroczyły na drogę ambitnych reform, a my – państwa UE  musimy służyć pomocą. I będziemy to czynić – zapowiedział Czaputowicz.