Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych

11
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sytuacja na Ukrainie oraz w regionie Bałkanów Zachodnich, Iran i Wenezuela, a także współpraca pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską były tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli – poinformowało MSZ.

 

„Dyskusja o Ukrainie odbyła się w kontekście ostatnich agresywnych działań Rosji wobec okrętów ukraińskich w Cieśninie Kerczeńskiej. W części obrad udział wziął również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Polska zdecydowanie potępiła rosyjskie działania i wyraziła solidarność z Ukrainą oraz pełne poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej. Minister Czaputowicz przypomniał również o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i przeprowadzonych rozmowach z ministrem Klimkinem, premierem Hrojsmanem oraz prezydentem Poroszenko na temat sytuacji na Morzu Azowskim. Jednocześnie podkreślił, że konieczne jest wywieranie silnej presji na Kreml w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy, wydania Ukrainie zatrzymanych okrętów i przestrzegania praw żeglugowych” – czytamy w komunikacie resortu. – Unia Europejska musi okazać Ukrainie pełne wsparcie w tej sytuacji – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

„Podczas dyskusji dotyczącej Bałkanów Zachodnich ministrowie omówili wyzwania związane z obecną sytuacją w regionie oraz w poszczególnych państwach bałkańskich. Podkreślili także potrzebę promowania przez Unię Europejską pozytywnej agendy dla państw bałkańskich” – poinformowało MSZ. ‎- Dalsze rozszerzenie UE ma strategiczne znaczenie zarówno dla UE, jak i dla Bałkanów Zachodnich – stwierdził Czaputowicz.

„Przedmiotem obrad ministrów był również Iran w kontekście implementacji JPCOA oraz sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie wobec działań Iranu w regionie, odnieśli się do kwestii rozwijanego przez ten kraj programu balistycznego. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że potrzebne jest podejście holistyczne i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, a stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa” – napisało ministerstwo w komunikacie.

„W trakcie posiedzenia Rady podkreślono także potrzebę bliskiej współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską, między innymi w kwestiach migracyjnych, dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz pokoju i bezpieczeństwa. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie  z faktu, że zarówno list intencyjny na temat pokoju, bezpieczeństwa i dobrego rządzenia (Memorandum of Understanding on Peace, Security and Government), jak i sojusz Afryka – Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i tworzenia miejsc pracy (Africa – Europe Alliance for Sustainable Investment and Jobs) wzmacniają współpracę pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską w obszarach kluczowych z punktu widzenia Polski. (…) Uczestnicy posiedzenia omówili ponadto trudną sytuację polityczną i humanitarną w Wenezueli, wyrażając nadzieję, że powołanie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej przyczyni się do budowy zaufania pomiędzy rządem a opozycją wenezuelską” – poinformował MSZ.