Powstanie nowa dywizja WP

10
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef MON poinformował, że w Siedlcach powstanie dywizja WP. Będzie się ona składać z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie niedługo utworzona.

– Podjąłem decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego, której dowództwo będzie mieściło się w Siedlcach. Dowódcą nowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej będzie generał brygady Jarosław Gromadziński – powiedział Mariusz Błaszczak, podczas spotkania z żołnierzami w Siedlcach. Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystościach inaugurujących obchody święta Wojsk Lądowych.

18 Dywizja Zmechanizowana ma spełniać wszystkie standardy NATO i być gotowa do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego, ale jej głównym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Minister podkreślił, że powołanie czwartej dywizji ma wzmocnić wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.

– Rok 2018 zapisze się w historii Wojska Polskiego i historii miasta Siedlec. To rok, w którym koncentrujemy nasze wysiłki na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i bardziej osadzane w strukturach NATO. Stąd proces modernizacji i kolejne kontrakty, podpisanie umowy na kupienie baterii Patriot i negocjacje na bardzo duży kontrakt dla wojska – mówił szef MON. – W roku 2018 nawiązujemy do wydarzeń, które miały miejsce 98 lat temu, do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się 18 Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją. Powołanie generała Gromadzińskiego jest z datą 17 września, to też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 roku – powiedział Błaszczak odnosząc się numeru jednostki.

Spotkanie z żołnierzami w Siedlcach było także okazją do podziękowania za profesjonalizm i nienaganną służbę. Podczas uroczystości szef MON wręczył żołnierzom medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. General brygady Jarosław Gromadziński i prezydent miasta Wojciech Kudelski podpisali list intencyjny zapowiadający dobrą współpracę pomiędzy 18 Dywizją Zmechanizowaną a Siedlcami.