Powstanie połączenie gazowe między Polską a Czechami
Podczas trzecich polsko – czeskich rządowych konsultacji, które się odbyły w Pradze, zostało zawarte porozumienie w sprawie budowy połączenia gazowego pomiędzy obydwoma państwami. Inwestycja ma zostać sfinansowana z pieniędzy UE.
Wczoraj w stolicy Czech odbyły się po raz trzeci polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Ze strony polskiej uczestniczyli w nich m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie: infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, środowiska Maciej Grabowski, spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, a także przedstawiciele ministerstw gospodarki, skarbu i rolnictwa.
– Zawarto porozumienie w sprawie budowy polsko-czeskiego połączenia gazowego – oświadczyła premier Ewa Kopacz w poniedziałek w Pradze po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką. Szefowa polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Sobotką podkreśliła, że rozmowy w Pradze potwierdzają strategiczny charakter stosunków między Polską i Republiką Czeską. Poinformowała również, iż tematem rozmów była rozbudowa infrastruktury transportowej i energetycznej. – Będziemy budować połączenie gazowe między Czechami a Polską; będziemy i chcemy je budować przede wszystkim za pieniądze europejskie. Będziemy zabiegać o to, aby cała dokumentacja i stosowny wniosek znalazł się na biurku przedstawiciela Komisji Europejskiej do roku 2016 – mówiła premier Polski. Zobowiązanie to potwierdził również Sobotka. Wcześniej w obecności obojga premierów podpisano memorandum dotyczące współpracy w sektorze gazu ziemnego w celu realizacji projektu polsko-czeskiego połączenia gazowego. Dokument podpisali: wiceszef ministerstwa gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i wiceminister przemysłu i handlu Czech Pavel Solc.
Kopacz zaznaczyła, że podczas spotkania rozmawiano także o infrastrukturze drogowej. W tym kontekście wymieniła budowę połączenia Republiki Czeskiej z polskimi portami w Szczecinie oraz Świnoujściu. Podkreśliła, że jest to – szczególnie ważne w perspektywie, kiedy Polska będzie uruchamiać jeszcze w tym roku gazoport w Świnoujściu. (…) Mówiliśmy również o unii energetycznej i o tym, jak ważna jest solidarność europejska na wypadek kryzysu dostaw gazu. Dostaw, które mogą być zakłócone, dlatego, że tym dostarczającym jest monopolista – dodała.
Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że Polska i Czechy są dla siebie bardzo ważnymi partnerami nie tylko w regionie, ale także w Europie. – Spotkanie jest też okazją, żeby powiedzieć, że w osobie premiera Sobotki mam szczególnego partnera w dyskusjach podczas posiedzeń Rady Europejskiej. Dziękuję Bohuslav za zdrowy rozsądek, za bardzo wielkie zaangażowanie w sprawy europejskie i nasze partnerskie – mówiła Kopacz.
– Czesko-polskie stosunki są bardzo dobre i będą kontynuowane – stwierdził premier Czech Bohuslav Sobotka. Trzecie konsultacje międzyrządowe Polski i Czech określił jako wyjątkowe. Po rozmowie z Kopacz zaznaczył, że dla niego osobiście ważna jest współpraca w infrastrukturze drogowej, zaś przede wszystkim budowa drogi szybkiego ruchu między Hradcem Kralove a Wrocławiem, która miałby powstać przy udziale funduszy z UE.