Premier na Petersberskim Dialogu Klimatycznym

20
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mateusz Morawiecki podczas sesji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie podkreślił, że Polska dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarczej, społecznej i klimatycznej.  Dodał, że troska o środowisko nie może hamować rozwoju gospodarczego i społecznego.  

 – Nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej – stwierdził szef rządu. Przypomniał, że Polska po raz trzeci będzie przewodniczyć szczytowi klimatycznemu COP, który w tym roku odbędzie się w Katowicach. – Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych. (…) Polski zielony realizm to innowacyjność i odpowiedzialność społeczna oraz gospodarcza – taka będzie nasza propozycja dla Europy i świata –  zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier mówił także, że Polska wdraża politykę czystego powietrza.  – Przeznaczamy 130 mld zł, czyli ok. 25-30 mld dolarów na termomodernizację 4-5 mln polskich domów. Chcemy obniżyć emisję i zwiększyć efektywność energetyczną, co przysłuży się klimatowi  – powiedział.

– Spotykamy się w duchu partnerskim, aby zastanowić się nad wspólną przyszłością. Podobnie, jak pani kanclerz Angela Merkel uważamy, że wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi świat, są bardzo ważne. Musimy jednocześnie pamiętać, że każdy kraj startuje z innej pozycji –  podkreślił szef rządu.

Petersberski Dialog Klimatyczny to rok rocznie organizowana konferencja, która ma być impulsem przed szczytami klimatycznymi ONZ.