Prezydent chce ponownie wprowadzić zakaz zasłaniania twarzy podczas manifestacji

14
Listopad
2013

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Po wydarzeniach z 11 listopada wszystkie kluby w Sejmie poza TR popierają taki zakaz. Oprócz prac w Kancelarii Prezydenta również SLD pracuje nad projektem ustawy, która ureguluje tą kwestię.

Bronisław Komorowski w projekcie nowelizacji prawa o zgromadzeniach, proponował wprowadzenie zakazu udziału w manifestacjach osób z zasłoniętymi twarzami, ale w trakcie prac sejmowych został on wykreślony. Jak poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska – Wieczorek w Kancelarii znów trwają prace nad projektem zmian w tym prawie. Według niej w uzasadnionych sytuacjach na wniosek organizatora można by ten zakaz znieść. Podkreśliła także, że prezydent chciałby wprowadzić sposobność częściowej zmiany trasy jeśli zachodzi obawa o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Inspiracją do wprowadzenia takiego zapisu były wydarzenia pod ambasadą Rosji. Kolejnym pomysłem jest rozważenie wprowadzenia zakazu posiadania bagażu, w którym mogą znajdować się  niebezpieczne materiały. Sam prezydent podczas wywiadu dla radia Zet mówił o braku zapisu w polskim prawie pozwalającym na częściową zmianę trasy zgłoszonej przez organizatora manifestacji.  Być może należy wprowadzić takie regulacje, (…) żeby władza wydająca zezwolenie mogła powiedzieć, demonstracje na tej trasie tak, poza tym odcinkiem – stwierdził Bronisław Komorowski.

 

Prace nad własnym projektem ustawy wprowadzającym zakaz zakrywania twarzy zapowiedziało już SLD, które wcześniej było przeciwne temu pomysłowi. Zmian w prawie chcą także PO, PiS, PSL oraz SP. Przeciwko takiemu zakazowi jest TR, który uważa go za absurdalny i powątpiewa w możliwość jego egzekwowania.