Prezydent powołał Małgorzatę Gersdorf na I prezesa Sądu Najwyższego
Po raz pierwszy w naszym kraju kobieta będzie sprawowała tę funkcję. Prezydent wręczając nominację życzył jej owocnej pracy przez którą zostanie wzmocniony autorytet Sądu Najwyższego.
Wybór nowego I Prezesa SN był konieczny po tym, jak w styczniu z powodu ciężkiej choroby zmarł pełniący tę funkcję sędzia Stanisław Dąbrowski. Zgromadzenie ogólne sędziów SN wyłoniło dwoje kandydatów, z których prezydent wybrał prof. Małgorzatę Gersdorf. Jej kontrkandydatem był prof. Lech Paprzycki – prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, tymczasowo pełniący obowiązki I Prezesa. Po decyzji prezydenta 67-letni Paprzycki nadal będzie kierował Izbą Karną SN. – Autorytet tworzy i dobra tradycja Sądu Najwyższego, tworzą także jego prezesi – szczególnie I prezes – powiedział Bronisław Komorowski wspominając zmarłego w trakcie kadencji poprzednika prof. Gersdorf – sędziego Dąbrowskiego. Prezydent przypomniał, że Małgorzata Gersdorf została wskazana przez środowisko sędziowskie – …na zasadzie oceny dorobku, oceny osobistego autorytetu i zdolności. (…) Nie potrzeba żadnych rozwiązań natury prawnej i zdaje się, że mamy możliwość cieszenia się pierwszym prezesem Sądu Najwyższego-kobietą, w Polsce – dodał. Nowa pani prezes dziękując za nominację stwierdziła, że jest to najwyższe wyróżnienie dla prawnika – i do tego kobiety. – Odczytuję to, jako wyraz zaufania do sędziów Sądu Najwyższego, ich autorytetu i jako zaufanie do kobiet, za co dziękuję. (…) To wielki zaszczyt, że mogę tę funkcję pełnić, i że otrzymałam tę nominację, ale odczytuję ją także, jako wielki obowiązek, który spoczywa na mnie – obowiązek dbania o dobro wspólne, o nasz kraj, o wymiar sprawiedliwości i niezależność, siłę i powagę Sądu Najwyższego – podkreśliła.
Sędzia Małgorzata Gersdorf ma 61 lat i jest pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji UW, profesorem tego uniwersytetu. Uchodzi za jeden z największych autorytetów w zakresie prawa pracy, jest autorką komentarzy i monografii z tej dziedziny.