Przewodniczący Knesetu z wizytą w Parlamencie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu – relacja
Pogłębianie współpracy dwustronnej na płaszczyźnie gospodarczej i turystyki oraz wspólne dbanie o pamięć i prawdę historyczną – to główne z tematów poruszonych podczas spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Knesetu Yulim Yoelem Edelsteinem. Szef izraelskiego parlamentu przyjechał z oficjalną wizytą do Polski na zaproszenie Marszałka Sejmu. Spotkał się też z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, a także z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Marszałek Kuchciński i przewodniczący Edelstein rozmawiali o aktualnych stosunkach dwustronnych łączących Polskę i Izrael oraz o możliwościach ich dalszego rozwoju na poziomie parlamentarnym. – Nasza współpraca rozwija się i umacnia – podkreślił marszałek Sejmu. Politycy zadeklarowali wsparcie dla wzmacniających ją inicjatyw na szczeblu grup przyjaźni, działających w Sejmie i Knesecie komisji oraz służb administracyjnych. Spotkanie było też okazją do rozmowy o rozwoju polsko-izraelskiej współpracy w dziedzinie turystyki.
Nawiązując do tragicznej karty łączącej historię Polaków i Żydów politycy rozmawiali też o ceremonii wręczenia medali honorowych Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, w której wzięli obaj udział w ubiegły piątek, 30 czerwca w Krakowie. Marszałek Kuchciński podkreślił, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród ponad 27 tys. Sprawiedliwych. – Nasze narody łączy długa historia, znamy się od wielu pokoleń. We wspólnej historii miały miejsce tragiczne epizody. Naszym obowiązkiem jest pamiętać – powiedział przewodniczący Yuli Yoel Edelstein.
W trakcie rozmów marszałek Sejmu wyraził też chęć włączenia przedstawicieli Knesetu w podejmowane przez Polskę działania w Europie Środkowej i Wschodniej, takie jak m.in. forum Europa Karpat. – Chcemy budować fundamenty pozytywnej współpracy między państwami i narodami, mimo dzielących je granic religijnych, terytorialnych i administracyjnych. Liczę, że taka współpraca będzie się rozwijała -zaznaczył Marek Kuchciński.
Podczas wizyty w Sejmie przewodniczący Knesetu złożył też kwiaty pod tablicami: upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz poświęconą posłom II RP – ofiarom II wojny światowej.
Polska i Izrael utrzymują regularne kontakty polityczne wysokiego szczebla. Działająca w tej kadencji w Sejmie i Senacie polsko-izraelska grupa parlamentarna liczy aktualnie 22 posłów i trzech senatorów.