„Przywrócić pamięci. 150. rocznica urodzin kardynała Adama Sapiehy”. Marszałek Sejmu na otwarciu wystawy w Przemyślu
– W XX w. niewielu Polaków, w czasach trudnych było ludźmi niezłomnymi. Do nich zaliczamy członków domów Sapiehów, jednego z najznamienitszych rodów – powiedział w sobotę Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas uroczystego otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. To ekspozycja na okoliczność 150. rocznicy urodzin kard. Adama Sapiehy, który jest zarazem największym bohaterem ziemi przemyskiej.
Marszałek Kuchciński przypomniał, że Książę Kardynał przeprowadził nas przez trudne czasy. Swoją niezłomność czerpał także z wielkiej tradycji państwa polskiego oraz własnego rodu. Wychowany w duchu patriotyzmu jednocześnie potrafił połączyć romantyzm z pozytywizmem. Przyświecała mu wielkość celów, mających swoje uzasadnienie w polskiej kulturze, ale także przekonanie, że należy realnie patrzeć na własne możliwości, żeby nie narażać narodu na niepotrzebne cierpienia. Z tego przesłania czerpał konieczność pomocy najuboższym i pokrzywdzonym.
– Książę kardynał wywarł również wielki wpływ na kolejne pokolenia, jego największym sukcesem, wiele lat po jego śmierci, był wybór Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Jak powiedział sam Jan Paweł II, nie było by jego posługi piotrowej, gdyby nie wielka misja Adam Sapiehy realizowana w Krakowie – dodał Marszałek Sejmu.
Wystawa jest jednym z elementów uroczystych obchodów 150. rocznicy urodzin kard. Adama Sapiehy, które odbywają się w Przemyślu w dniach 13-14 maja. Jej celem edukacyjnym jest przedstawienie historii życia kardynała Sapiehy jako przykładu patriotyzmu i poświęcenia się dla najbardziej potrzebujących, zwłaszcza ofiar dwu wojen światowych.
Eskpozycja została zainspirowana przez Danutę Łączyńską, uczennicę prof. Adama Vetulaniego – przyjaciela kard. Sapiehy. Eksponowane przedmioty pochodzą ze zbiorów arystokratów, którzy zaoferowali rodzinne pamiątki i dzieła sztuki, tj. portrety przodków kardynała, akwarele, grafiki, pamiątkowe fotografie i dokumenty. Ponadto przedmioty pochodzą także z muzeów i instytucji, m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu, krakowskiego Archiwum Metropolitalnego, Muzeum Archidiecezjalnego i Muzeum Katedralnego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wśród cennych obiektów znajdują się: zabytkowe meble, portrety z kolekcji kodeńskiej i z Krasiczyna, starodruki, egzemplarze z bezcennej biblioteki Sapiehów, dokumenty, pasy kontuszowe, bogate tkaniny, karabele, zegary, fotografie, przedmioty z kolekcji Sapiehów gromadzone przez pokolenia, świadczące o sławie oręża polskiego i patriotyzmie tej rodziny. Warto zwrócić uwagę na obiekty szczególnie związane z osobą kardynała Sapiehy. Są to m.in. dokumenty i korespondencja, dyplomy i nagrody, które otrzymywał w dowód uznania i szacunku, stroje, paramenty liturgiczne.
Wystawę można obejrzeć w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w dniach 13 maja – 2 lipca.