PSL zorganizował w Sejmie spotkanie w 20. rocznicę uchwalenia konstytucji
W dyskusji uczestniczyli posłowie i senatorowie, członkowie Zgromadzenia Narodowego, którzy 2 kwietnia 1997 roku uchwalali konstytucję. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez ludowców w Sejmie w 20. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej przyznali, że droga do porozumienia i uchwalenia obecnej konstytucji, była trudna, jednak zwyciężyła odpowiedzialność za losy państwa.
W spotkaniu udział wzięli m.in. marszałek Senatu III kadencji Adam Struzik, ówczesny przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Józef Zych, były premier Leszek Miller oraz Władysław Kosiniak-Kamysz.
Były przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Józef Zych z PSL powiedział, że podczas prac nad konstytucją podstawowym problemem była odpowiedź na pytanie, – jak po okresie trudnym dla Polski, po okresie Polski Ludowej, zbudować nowe państwo demokratyczne, sprawiedliwe i akceptowane przez całe społeczeństwo. (…) Nie pytaliśmy wtedy z jakiej partii pochodzisz, bo każdy rozumiał, że potrzebne jest przeprowadzenie bardzo głębokich zmian – mówił. Zych podkreślił, że to – nie mogła być ustawa zasadnicza jednego czy dwóch ugrupowań, tylko całego narodu.
– Jesteśmy może z różnych klubów, byliśmy wtedy w różnych miejscach sceny politycznej, ale nic nie zwalniało was z obowiązku, że w tej różnorodności rozmowa jest nie tylko konieczna, ale jest jedynym możliwym kierunkiem dochodzenia do rozwoju Polski – stwierdził Kosiniak-Kamysz. – Wy ten egzamin zdaliście perfekcyjnie; pokazaliście, że jedność w różnorodności jest możliwa. (…) z różnorodności przekonań może wyjść coś dobrego – dodał.
Szef Stronnictwa stwierdził, że w obecnym parlamencie brakuje dialogu. – Dzisiaj jeśli na coś cierpimy, to cierpimy na całościowy brak normalnej rozmowy, opartej nie o emocje, ale o fakty.
Kosiniak-Kamysz zauważył, że ani rząd, ani parlament, ani prezydent nie przygotował obchodów w 20. rocznicę uchwalenia konstytucji. – Nie zdobyli się na to, żeby docenić tych, którzy próbowali tworzyć jak najlepsze prawo. (…) Zabrakło może pokory? – zastanawiał się prezes PSL.
Aktualnie obowiązująca konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. 25 maja odbyło się referendum, w którym ponad połowa głosujących poparła nową ustawą zasadniczą. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski, ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 r.