„Region karpacki zasługuje na dobrą współpracę i rozwój”. II Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu

26
czerwiec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dyskusja o planach współpracy w regionie Karpat i odbudowie znaczenia regionu oraz rozmowa o makroregionalnej strategii rozwoju tej części Europy – to główne tematy II Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu na Ukrainie. Spotkanie odbywało się 23-25 czerwca, a polskiej delegacji przewodniczył marszałek Sejmu.

– Karpaty zasługują na współpracę i rozwój – podkreślił Marek Kuchciński. Oprócz przedstawicieli Ukrainy i Polski w FRL wzięli udział reprezentanci rządów, samorządów i organizacji pozarządowych Rumunii i Węgier.

Podczas dyskusji plenarnej drugiego dnia Forum (pt.„Karpacka strategia makroregionalna: czy możemy tworzyć nową jakość współpracy w centrum Europy”) Marek Kuchciński zwracał uwagę na zasadniczą rolę, jaką wykonują parlamenty w przygotowaniu pozytywnego nastawienia wobec współpracy w Europie Środkowej i strategii karpackiej. Marszałek Sejmu mówił także o takich inicjatywach regionalnych jak cykl konferencji Europa Karpat czy współpraca w obszarze Międzymorza. – Uważamy, że Unia Europejska powinna rozszerzać się na wschód – zaznaczył Marek Kuchciński. Zdaniem marszałka Sejmu strategia karpacka jest bardzo dobrym przykładem realizacji współpracy między państwami UE a krajami stowarzyszonymi, spoza Wspólnoty.

– Infrastruktura jest jednym z najważniejszych obszarów – podkreślił Marszałek Sejmu, zwracając uwagę na niewystarczającą liczbę przejść na granicy polsko-ukraińskiej. Marek Kuchciński tłumaczył, że jednym z zasadniczych celów polskich władz państwowych, przedstawicieli w PE, jest doprowadzenie do tego, aby tych przejść granicznych było jak najwięcej i przepływ ludzi oraz towarów w obie strony odbywał się z korzyścią dla każdego. Marszałek Sejmu zaznaczył też, że bardzo ważna jest „miękka” dyplomacja, czyli dyplomacja parlamentarna, która powinna wspierać i rozwijać politykę rządów i samorządów.

W ocenie przewodniczącego parlamentu Ukrainy Andrija Parubija potrzebna jest makroregionalna strategia dla Karpat, taka jak np. dla regionu alpejskiego. – Karpaty powinny stać się perspektywą i szansą dla wszystkich mieszkańców regionu. Doświadczenia innych strategii regionalnych w Unii Europejskiej powinniśmy wykorzystać tu – w regionie karpackim – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

– Sukces makroregionalnej strategii karpackiej może pomóc nam z geopolitycznymi problemami – mówiła wicepremier Ukrainy Iwanna Klympusz-Cyncadze. Zapewniała też, że ze strony rządu ukraińskiego jest otwartość, wsparcie i chęć współpracy. – Mamy nadzieję, że przez wspólne wysiłki uda się zdobyć finansowanie i przekuć ideę w czyn – powiedziała. O tym, że Ukraina wspólnie z polskimi partnerami wspiera inicjatywę stworzenia nowej makroregionalnej strategii dla regionu karpackiego mówił także ukraiński wiceminister rozwoju regionalnego, budownictwa i polityki mieszkaniowej Wiaczesław Negoda. – Od nas wszystkich zależy na ile szybko zostanie ona opracowana i wdrożona. Forum zapewnia nam nowy bodziec do realizacji i wspierania tej strategii w przyszłości – podkreślił.

Korzyści płynące ze strategii karpackiej przedstawił podczas Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyjaśnił, przykładem z ostatnich dni dotyczącym infrastruktury transportowej jest decyzja polskiego rządu o zwiększeniu środków na budowę dróg, w tym Via Carpatia. – Jest to szlak, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla Polski, ale i całego regionu – ocenił.