Roboty dla wojsk inżynieryjnych

29
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii uczestniczyli w ceremonii podpisania umowy na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych na potrzeby Wojska Polskiego.

 

– Dziękuję w imieniu żołnierzy Wojska Polskiego, w imieniu saperów, żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Warto korzystać ze sprzętu, który gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział  szef MON podczas podpisania umowy na dostawę robotów wsparcia dla wojsk inżynieryjnych. – Saperzy są na polu walki cały czas, również w czasach pokoju. Cały czas  odnajdywane są pozostałości niewybuchów, niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy Wojska Polskiego ratują zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju – przypomniał Mariusz Błaszczak.

Umowa podpisana między Inspektoratem Uzbrojenia, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) – nadzorowanym przez ministerstwo przedsiębiorczości i technologii – przewiduje dostawy 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych w latach 2019-2021 razem z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zestawem amunicji, pocisków oraz materiałów eksploatacyjnych.

– To jest sprzęt niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego. Dziękuję i gratuluję polskim inżynierom, gratuluję polskim konstruktorom – powiedział szef resortu obrony.

– Jestem przekonana, że tego typu kontrakty pomogą (…) zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Nie stanie się to bez aktywnego udziału polskiego sektora obronnego i cieszę się bardzo, że dzisiaj ten sektor dostrzegł potencjał jaki drzemie w polskich instytutach naukowo-badawczych, a PIAP jest jednym z najlepszych – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Robot Patrolowo-Przenośny – o masie od 50 do 75 kg – będzie platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne podczas wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Natomiast RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo przy pomocy konsoli, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych.