Rząd o wsparciu dla rolników

01
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowano o minimalizacji skutków suszy i powodzi. Omawiano także sytuację na rynku owoców miękkich.

– Będziemy robili wszystko, żeby polskie rolnictwo było na coraz wyższym poziomie – zapowiedział premier.

– Po pierwsze zadecydowaliśmy o środkach przeznaczonych na minimalizację skutków suszy – mówił Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, które w bieżącym roku ucierpiały z powodu suszy lub powodzi. Wypłaty dla rolników związane ze startami spowodowanymi suszą mają oscylować wokół 700-800 mln zł.

Kolejną sprawą, która została poruszona na posiedzeniu Rady Ministrów, była sytuacja na rynku owoców miękkich. W celu ograniczenia nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności, został przyjęty projekt ustawy zmieniający dotychczasowe przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczym. Premier zwrócił uwagę, że dotychczas służby nie posiadały odpowiednich narzędzi.  – Teraz wyposażyliśmy UOKiK we właściwe instrumenty, by interweniować na rynku i sprawdzać czy nie ma na nim praktyk kartelowych. Chcemy podnieść siłę rolnika względem rynku – stwierdził Morawiecki. Ponadto obiecał rolnikom, że rząd będzie – działać na ich rzecz m.in. poprzez krajową grupę spożywczą, która rok po roku będzie budowała mechanizmy stabilizacji cenowej.